200 עצרות והפגנות של 'האפודים הצהובים' ברחבי צרפת; מאות מפגינים נעצרו

יותר מ-200 הפגנות ועצרות, בהשתתפות רבבות נערכו אתמול (שבת) ברחבי צרפת כדי לציין שנה למחאות "האפודים הצהובים". כך מסר הבוקר העיתון הקומוניסטי הצרפתי "הומניטה".

המשטרה בפריז עצרה אתמול 173 מפגינים בעימותים אלימים עם אנשי "האפודים הצהובים". ההפגנה ה-53 שהתקיימה אתמול הראשונה מזה חודשים שבה היו עימותים אלימים בלב פריז. בכיכר איטליה בדרום מזרח פריז ירו השוטרים גז מדמיע לעבר המפגינים, שהיו רעולי פנים. הם הציתו פחי אשפה וכלי רכב והשליכו חפצים לעבר השוטרים. בבירה כמה תחנות ברכבת התחתית נסגרו בגלל ההפגנות. בנוסף מנעה המשטרה ממאות מפגינים להשתלט על כביש הטבעת של פריז.על פי משרד הפנים הצרפתי, אתמול נעצרו 264 מפגינים ברחבי המדינה.

"שנה למאבק המערכה נמשכת", כרזה שהניפו אתמול המפגינים במרכז פריז (צילום: הומניטה)

המחאה שהגיעה בשיאה למספר של כ־300 אלף מפגינים, ממשיכה להתקיים מדי סוף שבוע, אך בחודשים האחרונים היא נחלשה ולא נרשמו אירועים המוניים במשך זמן רב. אתמול שבו המפגינים לרחובות עם מספר גדול יותר מפגינים, ועם מטרה להחזיר את המחאה העממית הנרחבת לרחובות.

משטרת צרפת נערכה לקראתם בכוחות מתוגברים, ביצעה פיקוח הדוק על כל הכניסות לשדרת השאנז אליזה המפורסמת, ומנעה כניסה של מפגינים. למרות זאת הצליחו כמה מפגינים לחדור לשדרה, וניהלו הפגנה בסמוך לשער הניצחון, עד שפוזרו באלימות רבה על ידי המשטרה.

מאז תחילת המחאות המפגינים דורשים את התפטרותו של הנשיא הניאוליברלי עמנואל מקרון. לפי התכנית של המפגינים, גם היום צפויות להתקיים הפגנות במוקדים שונים בפריז ומחוצה לה, והמשטרה הצרפתית ערוכה בכוחות מתוגברים על מנת לדכא את המחאות במרחב הציבורי. פעילי התנועה מסרו שהם מתכוונים להצטרף להפגנות של האיגודים המקצועיים במסגרת השביתה הכללית הצפויה ב-5 בדצמבר נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה הימנית.