19 עיתונאים עזתים נפגעו מכדורי צה"ל מאז תחילת ההפגנות ליד הגדר במארס

ארבעה עיתונאים עזתים נוספים נפגעו מירי כוחות צה"ל בשבועות האחרונים, כך לפי דיווח של הוועד להגנה על עיתונאים (CPJ) ארגון עצמאי ללא מטרות רווח שבסיסו בארצותהברית. הדיווח פורסם בעלון המקוון "העין השביעית".

לפי הארגון, מ-27 ביולי ועד 10 באוגוסט נפצעו שני עיתונאים עזתים מירי כדורים חיים, ושניים נוספים מפגיעת רסיסי כדורים. הארגון מבסס את דיווחו על שיחות עם עיתונאים, פרסומים ברשתות החברתיות ודיווחים בתקשורת הפלסטינית. בכך מגיע ל-19 מספר העיתונאים העזתים שנפגעו ישירות מכדורים חיים מאז תחילת ההפגנות על גדר הגבול בחודש מארס האחרוןשניים מהעיתונאים שנפגעו מירי כדורים חיים, יאסר מורתג'א ואחמד אבוחוסיין, מתו מפציעותיהם.

2018-08-24_170057

צלם העיתונות עלאא אלנמלה, שעובד עבור ערוץ אלקודס, לאחר שנפצע מכדור שנורה על ידי חיילי צה"ל (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית)

העיתונאי העצמאי סאמר זנין אמר לארגון כי נפצע מרסיסים ב27 ביולי כשסיקר את ההפגנות בצפון הרצועה. עלפי עדותו, הקליע שממנו נפגע הוא מסוג שמתפוצץ עם פגיעתו ובכך גורם לנזק גדול במיוחד. "עמדתי כ-300 עד 350 מטר מהגבול וסיקרתי את ההפגנות, כשלפתע קליע מתפוצץ פגע לידי ורסיסים פגעו ברגלי הימנית ובירך", אמר זנין.

לאחר שמפגינים לקחו אותו לאוהל רפואה סמוך, הוא הועבר לטיפול בביתהחולים האינדונזי בצפון הרצועה, שם נשלפו הרסיסים מגופו והוא שוחרר. עלפי תצלומים שהופצו ברשתות החברתיות, זנין לבש אפוד מגן עם סימון "עיתונות" בשעה שנפגע.

העיתונאי העצמאי סובחי אבוחוסיין נפגע מירי כדור חי בירכו הימנית שעה שסיקר את ההפגנות מזרחית לרפיח, גם כן ב27 ביולי. עלפי דיווחים בעזה, אבוחוסיין הועבר לטיפול בביתהחולים האירופי ברפיח ושוחרר לאחר כמה שעות.

צלם העיתונות עלאא אלנמלה, שעובד עבור ערוץ אלקודס של חמאס, אמר לארגון הבינלאומי כי נפצע מכדור חי בעת שסיקר את ההפגנות מזרחית לרפיח ב10 באוגוסט. לפי עדותו, אחרי ששני אמבולנסים וחובש פלסטיני נורו, ושני טנקי מרכבה הופיעו, הוא התרחק מאזור האש. "עמדתי לבד", אמר אלנמלה, "כ-500 מטרים מגדר הגבול, כשנפגעתי בברכי השמאלית מכדור שחדר ויצא מרגלי השמאלית, מותיר אחריו חור גדול". עזרה ראשונה הוגשה לו במקום, והוא הועבר בהמשך לביתהחולים ברפיח. "לא נותרתי זמן רב בביתהחולים כי היו פצועים רבים", אמר. מתמונות וסרטון שהופצו ברשתות החברתיות עולה כי אלנמלה חבש אפוד מגן עם סימון "עיתונות" בשעה שנפצע. צלם העיתונות העצמאי מחמוד אלג'מאל נפגע מרסיסים בחלק ראשו השמאלי, ליד אוזנו, כשסיקר את ההפגנות ליד רפיח ב10 באוגוסט. הוא נלקח לטיפול ראשוני באוהל רפואי. עלפי תצלומים שהופצו ברשתות החברתיות, גם אלג'מאל חבש אפוד עם הסימון "עיתונות" בשעה שנפגע.