13 מפגינים נהרגו תוך יממה בהפגנות בקולומביה; מאות אלפים צעדו נגד בולסונרו בברזיל

13 מפגינים נהרגו אתמול במהלך המחאות נגד ממשלת הימין ברחבי קולומביה, עשרה מהם בעיר קאלי שבקולומביה. כך מוסרים הבוקר העיתונים היוצאים לאור בבוגוטה הבירה. בקאלי שמונה מהם נורו למוות ושניים נוספים נפצעו ומתו מאוחר יותר בבתי החוחים. ההפגנות במדינה פרצו לפני חודש כמחאה נגד רפורמת מסים ניאו-ליברלית בזמן הקורונה, והעלתה חמתם של תושבי המדינה.

על פי מקורות רשמיים 59 מפגינים נהרגו בחודש האחרון, אך ארגונים לזכויות אדם והמפלגה הקומוניסטית טוענים שמספרם גדול הרבה יותר. על פי הערכות נרשמו כ-300 נעדרים שנעצרו בידי כוחות הביטחון וגורלם לא נודע.

מפגינים, אתמול, במרכז סאו פאולו: "למען עבודה, חיסון וחינוך – בולסונרו ובני בריתו הביתה" (צילום: המפלגה הקומוניסטית של ברזיל)

 

בשל אי-השקט בעיר, הורה הנשיא איוון דוקה הימני על "פריסה מקסימלית" של חיילים במחוז ואלה דל קאוקה ובעיר קאלי, בירתו. זאת בזמן שהשיחות בין ראשי המחאה, ובהם נציגי האיגודים המקצועיים שהכריזו לפני חודש על שביתה כללית ללא הגבלת זמן, לממשלה תקועות. הצדדים הגיעו ל"טרום-הסכם" ביום שישי, אבל מארגני השביתה הכללית אמרו ביום חמישי כי הממשלה לא חתמה על המסמך והאשימה אותה בעיכוב מכוון.

בברזיל, שכנתה של קולומביה, מאות אלפי בני אדם הפגינו אתמול (שבת) ביותר מ-200 ערים ועיירות ודרשו להדיח את הנשיא הימני קיצוני ז'איר בולסונרו בשל טיפול ממשלתו במגפת הקורונה, שגבתה את חייהם של כחצי מיליון ברזילאים.

במקביל למחאה בריו דה ז'ניירו נערכו הפגנות בערים גדולות נוספות בברזיל, בהן סאו פאולו, בלו הוריזונטה, רסיפה, פורטו אלגרה והבירה ברזיליה, וכן בעשרות ערים נוספות. ברסיפה השתמשה המשטרה המקומית בירי כדורי גומי וגז מדמיע נגד מפגינים, וחבר במועצת העיר הותקף בגז פלפל. המפלגה הקומוניסטית של ברזיל מסרה כי ההפגנות שנערכו אתמול היו הגדולות מאז נבחר בולסונרו לנשיאות בינואר 2019.

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/103028