12 שנה לתחילת הרס הכפר אל-עראקיב בנגב: מאות הקוראים להכרתו

באירוע מחאה צוין לאחרונה 12 שנים לתחילת מסע ההרס בכפר הערבי-בדואי אל-עראקיב. ב-27 ליולי 2010, בחום המדברי הלוהט, נפתחה סדרת ההריסות בכפר אל-עראקיב, השוכן בצפון הנגב בדרומה של ישראל. מאז ועד היום, הכפר נהרס 203 פעמים. "יד הורסת וביד בונה", נאמר בעצומה מקוונת שפורסמה בסולידריות עם תושבי הכפר.

מפגינים נגד הרס אל-עראקיב, 3 ביולי 2022 (צילום: פורום דון-קיום בנגב)

 

בעצומה נאמר עוד "על פיסת אדמה חולית קטנטנה, מתנהל זה יותר מעשור מאבק איתנים, בין האור לבין החושך בין הבונים לבין ההורסים, בין כוח מדינת ישראל האימתני לבין אנשים פשוטים שרק הצדק הוא נשקם. 12 שנים הורסים ובונים, בונים והורסים. והכוונה הברורה היא לגרום לחורבנה של הקהילה הערבית שם".

יצוין שהכפר אל-עראקיב היה קיים מאות שנים לפני קום מדינת ישראל, "שפקידיה היום מתעללים בשוכניו-ילדים ומבוגרים, נשים וגברים. מסע ההרס הוא התנקשות בזכותו הבסיסית של האדם, לחיות תחת קורת גג באדמתו ואדמת אבותיו. כך, גם מצבם של 45 כפרים בדואים אחרים בנגב, המונים למעלה ממאה אלף אזרחים, שאינם זוכים לשירותים מוניציפאליים, ובהם מתבצעות מאות הריסות בתי מגורים מידי שנה. הם נאבקים על זכותם הבסיסית-להישאר במקומם תחת קורת גג בטוחה על אדמתם אבותיהם. בשביל כל אלה, אל-עראקיב הוא סמל".

מאות חתמו על העצומה המסתיימת במילים "אנו קוראים לממשלת ישראל, ולעומד בראשה, יאיר לפיד להכיר בכפר אל-עראקיב ובכל יתר הכפרים הבלתי מוכרים ולאפשר לתושביהם לחיות במקום הולדתם ולחדול מהרס הבתים בכפרים."

 

קישור לחתימה על העצומה