104 שנה למהפכת אוקטובר: ביקור במוזיאון לנין בטמפרה שבפינלנד

העיר התעשייתית טמפרה שבפינלנד מארחת את אחד ממוזיאוני לנין הבודדים שמחוץ לפדרציה הרוסית. טמפרה היא העיר השנייה בגודלה במדינה, ובה נולדה תנועת הפועלים הפינית בתקופת השלטון הצארי בסוף המאה ה-19.

מוזיאון לנין בעיר טמפרה בפינלנד (צילום: זו הדרך)

 

טמפרה נותרה עיר תעשייתית, וכל המבקר בה מתרשם שממש במרכזה ניצבים מפעלים גדולים לייצור נייר. בתום המשמרת ניתן לראות פועלים היוצאים בבגדי עבודה וממתינים לאוטובוסים, ואשר יחד עם פקידים מבלים במרכז המסחרי.

אבל טמפרה היא גם עיר חשובה בתולדות המפלגה הבולשביקית ומהפכת אוקטובר. בבניין מועצת הפועלים העירונית, השוכן אף הוא במרכז העיר, נערכה בדצמבר 1905 מועצה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הרוסית המחתרתית. במועצה זו נפגש לראשונה לנין עם מי שעתיד יהיה להיות יורשו בהנהגת ברית-המועצות, יוסיף סטלין. כעבור 40 שנה ולאחר ניצחון ברית-המועצות על גרמניה הנאצית, הקימה האגודה לידידות פינלנד-ברה"מ בבניין הגדול (בה פעלו מסעדה, אוניברסיטת פועלים ותיאטרון – שעדיין קיים) את מוזיאון לנין.

במוזיאון הקטן אוסף פריטים מחייו של לנין, כרוזים של תנועות הפועלים הרוסית והפינית, מיצגים על תולדות ברית-המועצות והקשרים בינה לפינלנד – שידעו עליות ומורדות במהלך המאה ה-20. בעת ביקורי במקום בספטמבר האחרון, ביום קר וגשום כמנהג המקום, נאלצתי לעמוד בתור שהשתרך לפני הכניסה. קבוצה של צעירים רוסים ואסטונים, תושבי העיר טאלין, המתינה בסבלנות להיכנס. הם הסבירו לי באנגלית, כי זה המוזיאון המוקדש ללנין הקרוב ביותר לעירם.

נמרוד עובד

עוד בנושא:

104 שנה למהפכת אוקטובר: לנין ברכבת – ספר בעקבות המסע ששינה את העולם

104 שנה למהפכת אוקטובר: גלגלו של יום חג מרכזי בברית המועצות