1 במאי בנצרת שלאחר פשיטת המשטרה: כך נכשלה הפרובוקציה של בן גביר

הפגנת אלפים לציון יום העובד הבינלאומי, ה-1 במאי, נערכה בשבת בנצרת. זאת, לאחר פשיטת המשטרה על סניף המפלגה הקומוניסטית בעיר והחרמת דגלים אדומים ודגל פלסטיני בידי שוטרי משמר הגבול. פעילי "הגוש נגד הכיבוש", המפגינים מדי מוצ"ש בתל-אביב נגד ההפיכה המשטרית, הצטרפו להפגנה בנצרת בסולידריות עם חד"ש ומק"י.

בעצרת שנערכה בתום המצעד ברחוב פאולוס השישי במרכז העיר אמר מזכ"ל מק"י עאדל עאמר: "הפשיזם מתחיל בפגיעה במיעוטים הלאומיים ובהמשך בארגוני העובדים, בתקשורת, באנשי הרוח ובמפלגות האופוזיציה. אנו בעיצומו של מאבק כדי לעצור את הפשיזציה הגוברת שמוביל שלטון הימין. מוכרחים להדגיש: אין דמוקרטיה עם כיבוש, אין דמוקרטיה עם התנחלויות ואין דמוקרטיה עם חוק הלאום הגזעני. אין דמוקרטיה בלי שוויון מלא למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני בישראל, ואין דמוקרטיה בלי זכויות חברתיות".

עזיז בסיוני, חבר הנהגת ההסתדרות ויו"ר סיעת חד"ש בארגון העובדים, התייחס בדבריו למדיניות הקפיטליסטית הניאו-ליברלית של ממשלת הימין הפוגעת בעובדים. "במקום להילחם ביוקר המחיה, ממשלת הימין מעצימה אותו", אמר בסיוני והוסיף: "הממשלה לא מגלה כל עניין במערכה נגד תאונות העבודה הקטלניות, בייחוד בענף הבנייה, כי רוב הקורבנות הם ערבים. זאת, בדומה להתעלמותה מהפשיעה הגוברת בחברה הערבית".

ממאי 1958 למאי 2023

עו"ד נועה לוי, סגנית יו"ר חד"ש, הדגישה בדבריה בעצרת: "לא ניתן להפריד בין המערכה נגד הכיבוש ולמען השחרור הלאומי של העם הפלסטיני לבין המאבק נגד הניצול המעמדי". לוי התייחסה לפשיטת המשטרה על סניף מק"י בעיר ואמרה: "הפשיטה מזכירה את הדיכוי שהפעילה המשטרה, כאן בנצרת, ב-1958 – בעת ששלטון מפא"י ניסה למנוע את קיום תהלוכת ה-1 במאי בעיר. אבל הפרובוקציה של השר בן גביר נכשלה. יצאנו מחוזקים ונתמיד במאבקנו האנטי-פשיסטי היהודי-ערבי".

אכן, אם כוונתו של השר לביטחון פנים, הגזען איתמר בן גביר, שהתגאה בהוראתו להסיר את הדגלים מסניף מק"י בנצרת, הייתה להפחיד את פעילי המפלגה ואוהדיה – הפגנת ה-1 במאי בעיר הוכיחה שמזימותיו רק חיזקו אותה. ים של דגלים אדומים ועשרות דגלים פלסטינים נישאו בידי הצועדים כהוכחה לכך, שהקומוניסטים וכלל פעילי חד"ש אינם חוששים מבן גביר ומתמידים במאבקם נגד שלטון הימין ונגד ההפיכה המשטרית.

אמנסטי: מעשה של משטר חשוך

כאמור, כוח יס"מ ומשמר הגבול פשט ביום רביעי שעבר על סניף מק"י במרכז נצרת כדי להוריד דגלים אדומים עם פטיש ומגל ודגל פלסטין שנתלו במקום לקראת צעדת ה-1 במאי בעיר. הכוח עיכב את מזכיר סניף המפלגה בנצרת, ורד קובטי.

הפרובוקציה המשטרית נענתה בגינויים נרחבים. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל גינה בחריפות את הפשיטה של עשרות שוטרים על סניף מק"י בנצרת. "לפי פרסומים שונים, כולל של השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הפשיטה נערכה בהנחייתו או בעידודו של השר עצמו, שידוע כגורם קיצוני וגזעני, מה שמעלה עוד יותר את חומרת האירוע, המתאים למשטרים חשוכים" מסרו. "אמנסטי אינטרנשיונל ישראל רואה בפשיטה זו הפרה בוטה של ​​חופש הביטוי הפוליטי, חופש הדעה והאמונה, כמו גם זכות המחאה. אמנסטי דורשת שהפרות כאלה לא יחזרו על עצמן ושהשוטרים והקצינים המעורבים יישאו באחריות", הוסיפו.

מאמר המערכת של עיתון "הארץ" הוקדש ביום שישי האחרון לפשיטת המשטרה בנצרת, תחת הכותרת: "הניחו לדגל פלסטין". "שלב נוסף של התכופפות המשטרה והעומד בראשה למול המדיניות המתריסה של השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר: כוחות המשטרה פשטו על סניף חד"ש בנצרת והחרימו דגל פלסטין שהונף שם, וכן דגלים אדומים של התנועה הקומוניסטית, והסבירו זאת בתירוץ המופרך שהנפת הדגלים ביום העצמאות היא 'צעד מתריס שמעורר פרובוקציה'", נכתב במאמר. עוד הוסיפו ב"הארץ": "בכך פעלה המשטרה בלי שיהיה לה בסיס חוקי. לראיה, בן גביר בעצמו התגאה כי פשיטת כוחות השיטור הייתה החלטה שהתקבלה על פי המדיניות שהוא עצמו התווה". המאמר הסתיים בקריאה ליועצת המשפטית לממשלה להבהיר לשר, כי אין שום מניעה להניף את דגל פלסטין במרחב הציבורי.

יום העובד בת"א-יפו, ירושלים והגליל

מאות מפגינים יהודים וערבים, בהם חברי מק"י, חד"ש, בנק"י ומאבק סוציאליסטי ואוהדי הפועל ת"א השתתפו ביום שני בצעדת האחד במאי בתל אביב-יפו. הצעדה יצאה מכיכר השעון ביפו והסתיימה בשדרות רוטשילד בתל אביב, שם נערכה עצרת.

מזכ"ל מק"י, אמר בעצרת: "קיבלנו הבוקר את פניהם של הפועלים הפלסטינים שנכנסו לישראל במחסום קלקיליה. שמענו מהם על סבלם תחת הכיבוש. סבל זה יסתיים רק באמצעות מאבק ערבי-יהודי משותף. זו דרכנו. מלב תל-אביב אנחנו שולחים ברכות אחד במאי לכל העובדים והעובדות הפלסטינים בשטחים".

עו"ד מור סטולר, חברת בית נבחרי ההסתדרות ומזכירת סניף ת"א של מק"י, הדגישה: "אנו דורשים לקצר את שבוע העבודה בישראל, שהוא מהארוכים ביותר בקרב המדינות הקפיטליסטיות המפותחות. אנחנו דורשים העלאת שכר ותוספת יוקר. אנחנו תובעים קביעה של תקני בטיחות עבודה מחמירים, בייחוד בענף הבנייה. כ-30,000 עובדים ועובדות בישראל נפגעים מדי שנה בתאונות עבודה משום שממשלות ישראל לדורותיהן מפקירות את חיי הפועלים".

אירועים לציון ה-1 במאי נוספים נערכו השבוע ברחבי הארץ. בכפר יאסיף שבגליל המערבי הפגינו רבים מאות ובהם יו"ר ועדת המעקב של האוכלוסייה הערבית, מוחמד ברכה ויו"ר חד"ש, עיסאם מח'ול. בירושלים הפגינו הקומוניסטים ופעילי חד"ש  מול בניין המשביר הישן במרכז העיר, תחת הכותרת "ירושלים דורשת עבודה בטוחה לכולם". "מוכרחים לשים סוף לתאונות העבודה ולמגפת התחלואה התעסוקתית ולהקים רשות יחידה וחזקה למאבק בתאונות העבודה", מסרו המארגנים.

נמרוד עובד

עוד בנושא:

שובו של הממשל הצבאי: שוטרי יס”מ החרימו דגלים אדומים בסניף מק”י בנצרת