תומכיו קוראים להפיכה צבאית: שתי יממות לאחר ההפסד בולסונרו אמר כי יציית לחוקה

שתי יממות לאחר הפסדו, הודה אתמול (שלישי) נשיא ברזיל הימיני קיצוני ז'איר בולסונרו לתומכיו ואמר כי יציית לחוקה, אם כי מבלי להודות בהפסד בסיבוב השני של הבחירות שהתקיים השבוע. בנאום ראשון שנשא בארמון נשיאות בברזיליה מאז ניצחונו של הנשיא לשעבר לואיס אינסיו "לולה" דה סילבה, הנשיא היוצא לא התייחס כלל לתוצאות הבחירות. כך מסר הבוקר המהדורה המקוונת של העיתון הקומוניסטי הברזילאי "ורמליאו".

לולה על רקע מאות האלפים שהתכנסו ביום ראשון בשעות הלילה במרכז סאו פאולו עם פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות ברזיל (צילום: ורמליאו)

 

הנשיא היוצא קרא למפגינים לא לפעול באלימות, וגם העביר ביקורת על השמאל. לאחר הנאום הקצר אמר ראש הסגל סירו נוגיירה כי בולסונרו אישר לו להתחיל בהליך העברת השלטון ללולה. יצוין שאנשי הימין לא משלימים עם ההפסד ומאז יום שני הם חוסמים כבישים מרכזיים ב-24 מתוך 26 המחוזות של ברזיל. בסאו פאולו הם חסמו את כביש הגישה הראשי לנמל התעופה הבינלאומי של העיר וטיסות בוטלו בשל המהומה שנוצרה. כמו כן, מאות מתומכי בולסונרו מפגינים בפתח המטה הכללי של צבא ברזיל ודורשים ממפקדיו לבצע הפיכה צבאית "כדי להציל את המדינה מהקומוניזם".

לולה ניצח את בולסונרו לאחר שזכה ב-50.9% מהקולות, לעומת 49.1% לנשיא היוצא. מתוך כ-150 מיליון בעלי זכות בחירה, יותר מ-124 מיליון ברזילאים הצביעו בסיבוב השני, בצל מאמציו של בולסונרו להטיל דופי באמינות הליך הבחירות.

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/116427