רבע מיליון תושבי עזה הצטוו להתפנות; כ-38 אלף הרוגים פלסטינים מאז תחילת המלחמה

כ-250 אלף תושבים הצטוו על ידי כוחות הכיבוש הישראלים להתפנות מבתיהם או ממחנות העוקרים שהוקמו בדרום הרצועה ובמרכזה. כך מסרו אתמול (רביעי) מקורות באו"ם. לדברי בכיר בארגון הבינלאומי, אנדראה דה דומניקו, "אחד מכל עשרה תושבים ברצועת עזה נעקר מביתו. יש שנאלצו לעזוב את ביתם פעם אחת ויש שנדדו בין 10 מקומות".

בתוך כך, נמשכים הדיווחים על הפגזות ישראליות מן האוויר, היבשה והים במרבית רצועת עזה, הגורמות להרג של אזרחים נוספים, לעקירה ולהרס בתים וסוגים אחרים של תשתית אזרחית. כן נמשכים דיווחים על פלישות קרקעיות ולחימה כבדה, במיוחד בעיר עזה, בית חנון, א-שג'עייה, חאן יונס, דיר אל-בלח ורפיח. לדברי משרד הבריאות בעזה, בין 7 באוקטובר 2023 ל-1 ביולי 2024 נהרגו בעזה לפחות 37,953 פלסטינים, ו-87,266 פלסטינים נפצעו.

ארגונים הומניטריים בינלאומיים מדווחים בימים האחרונים על קריסת החוק והסדר המקשה לאסוף סיוע ממעבר כרם שלום כדי לחלקו בתוך עזה, ומצב זה מחריף את הקשיים הניצבים בפני הפעילות ההומניטרית, לרבות חוסר ביטחון, נזק לכבישים, היעדר דלק והגבלות גישה. במקביל לכך, מרבית פריטי המזון הזמינים בשוק הם מעבר להישג ידם של משקי בית העניים ופגיעים, שרבים מהם איבדו את מקורות הכנסתם או כילו את כל חסכונותיהם.

תכנית המזון העולמית הצליחה בשבוע האחרון להכניס כמויות גדולות של שימורי מזון וקמח, אך שיפור זה הינו "שברירי" ועדיין קיים מחסור חמור בבשר, ירקות, פירות וסוכר. תוכנית המזון העולמית חזרה ואמרה כי בסך הכול, כמעט כל האוכלוסייה ברחבי רצועת עזה סובלת מחוסר ביטחון תזונתי וכי "אין להם די מזון להחזיק מעמד. רבים מהם הולכים לישון רעבים, מפני שהם אוכלים ארוחה אחת ביום, וגם זה אם יש להם מזל." כן הדגישה תוכנית המזון העולמית: "רעב המוני אינו רק עניין של מזון. בני אדם זקוקים לתזונה. הם זקוקים לגישה לשירותי בריאות. הם זקוקים למים נקיים, והם זקוקים למחסה."

ב-27 ביוני מסר ארגון האו"ם לקידום והעצמת נשים כי לפחות 557 אלף נשים בעזה מתמודדות עם חוסר ביטחון תזונתי חמור, שמתוכן מדאיג ביותר מצבן של אימהות ונשים בוגרות, אשר נטל הטיפול והאחריות למלאכות הבית באוהלים ובמחסים המאולתרים הינו כבד יותר. בשל כך, "רבות מהן מדלגות על ארוחות או מצמצמות את צריכת המזון שלהן כדי להבטיח שילדיהן יאכלו." סקר שארגון האו"ם לקידום והעצמת נשים ניהל ברחבי הרצועה באפריל מצא כי 76% מהנשים ההרות שרואיינו בסקר דיווחו שהן סובלות מאנמיה, ו-99% דיווחו שהן מתמודדות עם קשיים בגישה לאספקה ולתוספי התזונה הנחוצים להן. יתרה מכך, 55% מהאימהות טריות דיווחו שהן סובלות מבעיות בריאות הפוגעות ביכולתן להיניק, ו-99% התמודדו עם קשיים בייצור חלב אם בכמות מספקת, מצב המסכן את ההישרדות, הגדילה וההתפתחות של פעוטות. כן מצא הסקר שבלית ברירה, נשים נאלצות להשתמש בעץ, פלסטיק וחומרי פסולת אחרים כחומרי בעירה לבישול מזון, והן חשופות במיוחד לעשן ולחומרים מזהמים מסוכנים, הגורמים לבעיות בדרכי הנשימה ולבעיות בריאות אחרות.