רבבות הפגינו מול הכנסת נגד ממשלת הימין; 9 נעצרו ושלושה נפצעו בקרבת בית רה"מ

תשעה מפגינים נעצרו אמש (שני) בהפגנה מול ביתו של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים. לטענת המשטרה מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים בקרבת ביתו של נתניהו ולכן הופעל כוח רב כדי לפזרם. שלושה מהמפגינים נפצעו ונלקחו לטיפול בבית חולים. שישה מהעצורים שוחררו הבוקר בתנאים מגבילים.

בעת דיכוי הברוטלי אדם מבוגר הועף מעוצמת זרם המכת"זית שהופעלה עליו, ולמרות שהרופאה ד"ר טלי וייסבאך הגיע לטפל בו – המשטרה המשיכה להתיז לעברם. פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, התייחס לתקיפה נוספת של רופא בידי שוטרים בעת טיפול בפצועים ומסר: "עכשיו רופאה מתנדבת נפגעה בעינה קשות ממכת"זית, עם סכנה לראיה. עמדה על המדרכה ברחוב רד"ק, מוכנה לטפל. רק היום התרענו בכנסת שאלימות השוטרים, במיוחד באמצעים המיוחדים, מסכנת את בריאות הציבור. השתוללות המשטרה, בהתאם להנחיות הלא חוקיות של השר, עולה בבריאות ותעלה בחיי אדם".

מוקדם יותר רבבות עלו לירושלים כדי להפגין מול הכנסת נגד ממשלת הימין ובקריאה לבחירות. בסיום ההפגנה החלה צעדה למעון ראש הממשלה ברחוב עזה 35.  שיירות יצאו ממספר מקומות ברחבי הארץ וחברו בכביש 1 לשיירה אחת בדרך להפגנה. לדברי מפגינים, היו עומסים כבדים על הרכבת בדרך לירושלים, וחלק מהנוסעים נשארו על הרציפים.

על הבמה המרכזית נאמה פרופ' שקמה ברסלר: "במוצאי שבת שמענו כולנו את גדי איזנקוט אומר במפורש שראש הממשלה נשלט על ידי כהניסטים ולא עושה את כל מה שהוא יכול על מנת לשחרר את החטופים. ההפקרה הזו, החרפה המוסרית הזו מלווה אותנו יום-יום שעה-שעה. היא קורית במשמרת שלנו. מנוגדת לאתוס הישראלי ומכרסמת ביסודות האנושיים הבסיסיים ביותר שלנו". "אחרי מחדל שבעה באוקטובר, הממשלה שהביאה בגלל קיצוניות ואטימות למחדל, נדרשת להחזיר את המנדט לציבור. ממשלה שזלזלה בכל ההתרעות אחראית בחדלונה למאות מתים וחטופים, לעשרות אלפי עקורים, לחבלי ארץ נטושים ושרופים", אמרה ברסלר. "האמת ברורה – למדינת ישראל אין הנהגה. יש לה ראש ממשלה שמחייך כאשר קצין העיר דופק למשפחות נוספות על הדלת", הדגישה.

אתמול בשעות הבוקר מפגינים נגד ממשלת הימין חסמו כבישים בדרישה להקדמת הבחירות. בין היתר נחסמו כביש 1 בסמוך לירושלים וכביש 2  ליד הרצליה. מוחים גם שיבשו את התנועה גם בצומת גזית בכביש 65 דרום ובצומת יבור.

כמו כן, "חזית הנוער להשבת החטופים" ומטה משפחות החטופים ערכו אתמול שורה של הפגנות מחוץ לעשרות בתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ, בקריאה לעסקת חטופים. מאות תלמידים הפגינו בשעתיים הראשונות של יום הלימודים, תחת הסיסמה "השבוע אנחנו יוצאים לחופש הגדול, והחטופים והחטופות שלנו עדיין בעזה". בהפגנות נשמעו קריאות להתפטרות הממשלה. בין היתר, עשרות מרצים החברים במטה האקדמיה הנאבק בהפיכה המשטרית יצאו הבוקר מאוניברסיטת תל-אביב והצטרפו לעצרת של מאות תלמידי תיכון אליאנס ברמת אביב. משם המפגינים המשיכו למטה ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב ובמקום דרשו להכריז של שביתה כללית במשק להפלת ממשלת הימין.

הפגנות נוספות צפויות להתקיים בירושלים הבוקר ואחה"צ. בשעה 16:00 צעדה תקיף את קריית הממשלה וב-19:00 תיערך הפגנה מול הכנסת. יצוין שח"כ ניסים ואטורי (הליכוד) התראיין הבוקר ב"קול ברמה", והתייחס להפגנות שנערכו בימים האחרונים בירושלים, בהן בין היתר מחו המפגינים מול ביתו של נתניהו. "יש כמה זרועות לחמאס – זרוע הלחימה של המחבלים הארורים שרוצחים ילדים, ויש את הזרוע של ההפגנות".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130212