קטל העובדים בענף הבנייה: שלושה כתבי אישום נגד 6 קבלנים ומנהלי עבודה

הפקליטות הודיעה היום (שני) על שלושה כתבי אישום שהוגשו נגד שישה קבלנים ומנהלי עבודה, בגין תאונות עבודה שאירעו לאחרונה באתרי בניה, בהן נפגעו פועלים ברמות פציעה שונות. כתבי האישום שהגישה פרקליטות מחוז דרום מייחסים לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות של חבלה ברשלנות, חובת שימוש בציוד להגנה בעת ביצוע עבודה בגובה, עבירות לפי תקנות הבטיחות בעבודה, ועוד.

אנטון מרצ’נקו, פועל בניין שנהרג באתר בנייה (צילום מסך: חדשות 13)

כתב אישום ראשון הוגש נגד יהושוע כהן (66), בעלים של חברת קבלן לעבודות חשמל, שהעסיק שני מנהלי עבודה, נאשמים גם הם גיא זגורי (28) ובלאל סויטי (33), לצורך ביצוע חיבור מחסן לחשמל סולארי, הממוקם באזור התעשייה שער הנגב. כתב האישום מתייחס למקרה שבו עלה עובד בניין לגג מבנה שגובהו 8.5 מטרים לצורך ביצוע עבודות ונפל לאחר שדרך על לוח פלסטיק שקוף שהורכב על הגג. הלוח נשבר והעובד, שלא היה מאובטח במערכת הגנה כלשהי מפני הנפילה מגובה, נפל מטה אל רצפת המחסן, ונפגע קשה.

כתב אישום שני הוגש נגד שני הקבלנים, יוסף עיני (67) מאשקלון וגברין אלעמור (33) מכסייפה. מכתב האישום עולה כי עובד שהעסיקו לצורך החלפת קירוי הגג במפעל לייצור אריזות חד פעמיות באשקלון, עבד ללא אישור לעבודה בגובה והדרכה לעבודה מסוג זה, ומבלי שהיה מחובר לנקודת עיגון מתאימה, כך שלמעשה לא היה מוגן כלל מפני נפילה מגובה. בעת העבודה, העובד דרך על לוח פלסטיק שלא היה מקובע לגג, הלוח התקפל, והעובד נפל כ-6 מטרים מהגג אל רצפת המפעל ונפצע קשה. כתב אישום שלישי הוגש נגד דוד קבסה (59) שהעסיק עובד לשם ביצוע עבודות ריצוף ובניית מעקה בגרם מדרגות בבית בשדרות. לפי כתב האישום, במסגרת עבודתו, העובד עסק בהדבקת אריחי קרמיקה על משטחו העליון של גרם המדרגות ובשלב מסוים, זז לאחור לעבר קצה המשטח, אשר לא היה מגודר, ועקב כך נפל מגובה של כ-3 מטר.

יצוין שחברת הבנייה "אלקטרה" תשלם מיליוני שקלים למשפחתו של אנטון מרצ'נקו, פועל שנהרג בתאונת עבודה, כך פורסם אמש בחדשות 13. זאת, במסגרת הסכם פשרה שהושג עם החברה מבלי שהיא מודה באחריות. מרצ'נקו, בן 27, נפל אל מותו בפיר של מעלית באתר של חברת אלקטרה, באוקטובר 2018 ומשפחתו הגישה תביעה אזרחית נגד החברה והשבוע הודיעה החברה שתשלם פיצוי למשפחה. עו"ד המשפחה, גיורא אבן צור, מסר: "מדובר בהסכם פשרה תקדימי הן נוכח גובה הסכום שהחברה הסכימה לשלם והן נוכח המהירות שהסכום שולם, מה שמוכיח על רצונה של אלקטרה להימנע מניהול הליך בבית המשפט". יצוין שהפרקליטות לא הגישה כתבי אישום נגד מנהלי "אלקטרה".