קובה מצטרפת לתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג

קובה הודיעה אתמול (שבת) על הצטרפותה לתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, כך פורסם הבוקר בעיתון "גראנמה" היוצא לאור בהוואנה. שר החוץ הקובני ברונו רודריגז הודיע על כך ולדבריו "קובה סבורה שישראל אחראית על פשעים בשטח הפלסטיני הכבוש ברצועת עזה".

סוכנות הידיעות "וואפא" מסרה כי הרשות הפלסטינית בירכה את קובה על החלטה להצטרף לתביעה של דרום. בהודעה לעיתונות, משרד החוץ הפלסטיני אמר כי "החלטתה של קובה להצטרף לדרום אפריקה בתביעתה נגד ישראל על רצח העם המתמשך ברצועת עזה, היא הוכחה  למחויבות של קובה לשמירה על הצדק ושלטון החוק הבינלאומי ובעיקר משקפת את הסולידריות של קובה כלפי הפלסטינים". עוד קרא משרד החוץ לכל המדינות שאישררו את האמנה בדבר מניעת וענישה של פשעי רצח עם, להצטרף להליך שמנהלת דרום אפריקה נגד ישראל.
יצוין בית הדין הבינלאומי לצדק הפועל אף הוא בהאג, הורה ב-24 מאי באחרון לישראל לעצור מיד את המבצע הצבאי ברפיח ולפתוח את מעבר רפיח וקבע כי פעולותיה לפינוי האוכלוסייה הפלסטינים וצעדים אחרים שנקטה "לא היו מספקים". עוד הוציאו השופטים צו המאפשר לוועדות וגופי חקירה מטעם האו"ם להיכנס לרצועת עזה כדי לברר חשדות להפרת האמנה בדבר מניעת השמדת עם. צו נוסף מחייב את ישראל להגיש לבית הדין דו"ח על יישום הפסיקה ופעולותיה בעניין בתוך חודש.

בפתח דבריו הסביר נשיא בית הדין, נוואף סלאם, כי במוקד הדיון בעתירה נדרשו השופטים לברר אם חל שינוי במצב בשטח ביחס לזה ששרר בסוף מרץ. בעניין זה הוא ציין כי המצב ברפיח "הידרדר עוד יותר" וכי מאות אלפים נטשו את העיר. הוא הגדיר את המצב "הרסני" וציין כי בית הדין לא השתכנע כי מאמצי הפינוי של ישראל, ובמיוחד ברפיח, מנעו את הסיכון והנזקים מהפעולה הצבאית. כדוגמה לכך, הוא ציין כי תושבים שפונו הושארו ללא קורת גג ותנאים הומניטריים מתאימים אחרים.

בעקבות כך פסק בית הדין כי "נוצרו התנאים להוצאת צעדי חירום נוספים". בהתייחס לצו הראשון העוסק במבצע ברפיח, הוא דורש את הפסקת הפעילות "ככל שהיא פוגעת באוכלוסייה אזרחית". להסתייגות זו אין משמעות של ממש הואיל וכל פעולותיה של ישראל בשטח הן צבאיות. "ישראל חייבת להפסיק מיד את ההתקפה הצבאית שלה וכל פעולה אחרת בנפת רפיח שעלולה להמיט על הפלסטינים תנאים אשר יש בהם בכדי להביא להשמדה פיזית, מלאה או חלקית", לשון הפסיקה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129782/