פעילת שלום ישראלית בין מועמדי החזית העממית של השמאל בבחירות לפרלמנט הצרפתי

פעילת השלום הישראלית הוותיקה יעל לרר, הינה מועמדת של החזית העממית של מפלגות השמאל בבחירות לפרלמנט שייערכו בסוף החודש. לרר, המתגוררת בפריז זה שנים רבות תתמודד מטעם השמאל המאוחד במחוז הבחירות השמיני הכולל את בעלי האזרחות הצרפתית תושבי איטליה, יוון, ישראל, פלסטין, קפריסין ומלטה. ממלא מקומה הוא מהנדס ומוזיקאי צרפתי יליד עזה –  סלאם איסמעיל. בפנייתה אל רבבות הבוחרים בישראל, מסרה לרר "בואו לא נפספס את ההזדמנות לזכות ברוב לשמאל באסיפה הלאומית ולקעקע את הברית בין הימין ולימין הקיצוני החפצים למשול בצרפת".

לרר, שבמשך שנים רבות פרסמה תרגומים מערבית ועברית במסגרת הוצאת "אנדלוס" שפעלה בתל-אביב, תתמודד מול ידידו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחד מראשי הליכוד בצרפת, מאיר חביב. יצוין שחביב הודח מהפרלמנט הצרפתי בפברואר אשתקד עקב הפרה של כללי ההתנהגות בבחירות ובגלל השימוש בקריאה של נבחרי ציבור ורבנים ברשתות החברתיות בישראל ביום הבחירות עצמו. לפי החלטת המועצה החוקתית של צרפת, הקריאות השפיעו על הבוחרים להצביע עבורו.

בנוסף, חביב הואשם כי הפעיל מערך הסעות של מצביעים צרפתים לקלפיות הפרוסות בישראל – דבר שאותו הגדירה המועצה "כמעשה חמור ותמרון אסור". יצוין שבחודש נובמבר 2022 נפתחה חקירה נוספת נגד חביב בעקבות אי-סדרים כספיים בעת כהונתו בפרלמנט. עקב פסילתו, חביב התמודד פעם נוספת וזכה.

בתוך כך, מאות אלפי עובדים הפגינו בצרפת בשבת ובראשון על פי קריאת האיגודים המקצועיים בדרישה למגר את הימין הקיצוני מהחיים הפוליטיים. ההפגנות ההמוניות נערכו ברחבי המדינה לקראת בחירות הבזק לפרלמנט שבסיומן עלולה לנצח מפלגת "האיחוד הלאומי" של הימין הגזעני. לפי האיגודים המקצועיים, כ-650 אלף איש השתתפו בכ-170 מחאות, בהם 165 אלף בבירה פריז.

בפריז, ההפגנה בשבת החלה בסמוך לארמון הנשיאות וצעדה דרך מזרח העיר תחת אבטחה של כ-21 אלף שוטרים. המפגינים, החוששים מהקמתה של ממשלת ימין קיצוני לראשונה בצרפת מאז משטר וישי ששיתף פעולה עם הכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה, הניפו כרזות שעליהן נכתב בין היתר "חירות לכולם, שוויון לכולם, ואחווה לכולם" ו"אנו זקוקים לחזית עממית נגד הפשיזם".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130172