פולמוס בגרמניה סביב תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי; רבבות הפגינו נגד הימין הקיצוני

התוצאות בגרמניה של הבחירות לפרלמנט האירופי מוסיפות לעורר פולמוס ציבורי ואתמול (שבת). עשרות בני אדם ושבעה שוטרים נפצעו בעקבות מחאה המונית של השמאל וארגוני העובדים בעיר אסן. בעיר התעשייתית נערכה אתמול ועידת מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) שנועד "לחוגג את תוצאות הבחירות". יצוין שאֶסֶן היא עיר במדינת נורדריין-וסטפאליה השוכנת במרכזו של חבל הרוהר. בעיר בעל המסורת של מאבקי עובדים מתגוררים כ-600 אלף תושבים והיא התשיעית בגודלה בגרמניה.

אתמול הכנסו כ-50 אלף מפגינים באסן ודרוש לסלק את צירי המפלגה הימינית קיצונית מהעיר והצירים שהגיעו לאולם הדיונים נאלצו להתלוות בידי שוטרים. קבוצות מפגינים ניסו למנוע את התקדמותם לעבר האולם וכך פרצו העימותים בינם לבין השוטרים.

יצוין שהתקשורת והמפלגות בגרמניה ייחסו חשיבות רבה לבחירות לפרלמנט האירופי, שנערכו ב-9 ביוני. רבים ראו בבחירות אלה מעין חזרה כללית לבחירות הכלליות, שייערכו השנה, או לפחות ברומטר של עמדות הבוחרות והבוחרים. היו אלה גם הבחירות הראשונות שבהן ניתנה זכות בחירה גם לבני 16.

תוצאות הבחירות מצביעות על מהפך ימני, ובייחוד בחלקה המזרחי. המפלגה הפשיסטית-פופוליסטית "אלטרנטיבה לגרמניה" הגיעה למקום השני בחלק בגרמניה המזרחית, ובכמה מהמדינות במזרח אף למקום הראשון. במסגרת מאמציה להגדיל את קהל הבוחרים, אנשיה הדביקה ברחבי גרמניה כרזות שעליהן מצוירת יונת שלום. אמנם לא מדובר ביונת השלום של הצייר פבלו פיקאסו, אבל יונת שלום…

הנוצרים הדמוקרטים (CDU/CSU), שהשיגו 30% מהקולות, תוך הבטחה שיתמידו במדיניותם השמרנית: קיצוץ בהוצאות הרווחה, צמצום זכויות העובדים, נאמנות לברית נאט"ו ונכונות ליטול חלק בהרפתקאות מדיניות-צבאיות נגד רוסיה וסין. הסוציאל-דמוקרטים (SPD) צנחו ל-13% מהקולות ומפלגה הירוקים הפסידה כמחצית מבוחריה וירדה מ-19% ל-12% מהקולות. מפלגת השמאל (Die Linke) השיגה רק 2.7% מהקולות, ואפילו במעוזי ההצבעה המסורתיים שלה ירדה בצורה ניכרת.

מפלגתה החדשה של מנהיגת מפלגת השמאל לשעבר, שרה ואגנקנכט (BSW) השיגה 6.2% ובחלקה המזרחי של גרמניה –בין 10% ל-15% מהקולות. סוציולוגים שניתחו את הבחירות הגיעו למסקנה, שהמניע של בוחרים להעניק את קולם דווקא לרשימה זו, הקרויה עדיין "התאגדות שרה ואגנקנכט", היא המלחמה באוקראינה. בוחרים שבעבר תמכו במפלגות אחרות הצביעו עבורה בשל תביעתה המתמדת לעריכת שיחות בין רוסיה ואוקראינה ולהפסקת משלוחי הנשק לממשלת זלנסקי.

אפשר היה לצפות שדווקא תושבי החלק המזרחי של גרמניה יתייצבו נגד הרוסים, שכן לפי ההסברים הממסדיים הם "דוכאו בידי רוסיה". אך המציאות שונה בתכלית: תושבי החלק המזרחי (רפובליקה הדמוקרטית של גרמניה לשעבר) אומרים במשאלי דעת קהל, שהם דווקא רוחשים ידידות לרוסים ומתנגדים לפרובוקציות אנטי-רוסיות כגון צירוף רפובליקות סובייטיות לשעבר לנאט"ו. נשאלים באזור זה של גרמניה, אשר רכשו השכלה בגרמניה הדמוקרטית ולמדו רוסית כשפה זרה ראשונה, אומרים שהם קשורים עמוקות לתרבות הרוסית. הם אף זוכרים, כי אלפים מהם, פועלים ומהנדסים, בנו יחד עם עמיתיהם הסובייטיים את מערכת הולכת הנפט "דרוז'בה", אשר סיפקה דלק לגרמניה המזרחית ולמדינות אחרות. הם הוסיפו שהם שומרים על קשרים אישיים עם תושבים ברוסיה, אוקראינה ובלרוס עד עצם היום הזה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130298