עצומה למען נגני התזמורת האנדלוסית ועובדיה

 

קבוצה של פעילים חברתיים מפיצה בימים אלה עצומה למען נגני התזמורת האנדלוסית ועובדיה. להלן נוסח העצומה:

 

"אנו החתומים יוצאים נגד פרוקה של התזמורת האנדלוסית מאשדוד. אנו רואים בתזמורת האנדלוסית, הכוללת נגנים ממוצא צפון אפריקאי ומחבר העמים, את אחד מעמודי התווך החשובים של התרבות בישראל. התזמורת מהווה ביטוי משמעותי להכרה בתרבות היהודית המרוקאית שנוצרה מהשפעות מוסלמיות וספרדיות בנות מאות בשנים. התזמורת האנדלוסית היא ביטוי לרב-תרבותיות בחברה הישראלית ומהווה גשר בין מזרח למערב, בין יהודים לערבים בארץ ומחוצה לה. התזמורת שנהנתה בשנים האחרונות מתקצוב הולם של המדינה ועיריית אשדוד, וזכתה להצלחה עצומה בקרב הקהל הישראלי ובמדינות אחרות זכתה בפרס ישראל.

"למרות עבודתם הקשה של הנגנים והנגניות האחראים להצלחה זו, תנאי העסקתם במשך השנים היו קשים ומשכורתם זעומה, מתחת לשכר המינימום. לאחר ארבע עשרה שנות קיומה של התזמורת החליטו העובדים להיאבק למען תנאי עבודה מינימאליים הוגנים והקימו ארגון עובדים במסגרת הסתדרות העובדים הכללית החדשה על מנת לעגן את זכויותיהם במסגרת של הסכם קיבוצי. מימוש זכות אדם יסודית ולגיטימית זו לחופש ההתארגנות של העובדים, זכות המעוגנת בחוק ובפסיקה הישראליים, הביאה לפיטוריהם של הנגנים ולסגירת התזמורת העל ידי ההנהלה. במקום לשאת ולתת עם נציגות ארגון העובדים ישירות ובתום לב,פיטרה ההנהלה את הנגנים בצעד הברוטאלי של שליחת הודעה לעיתונות.

"אובדן היצירה האנדלוסית מהווה צמצום המרחב התרבותי בישראל ופוגע בעיר אשדוד כבירה מוזיקאלית אלטרנטיבית. אך אין מדובר בפגיעה בתרבות בלבד, אלא בפגיעה בעשרות משפחות שיוותרו, בימים אלו של מיתון כלכלי קשה, חסרי פרנסה..

"אנו החתומות והחתומים מטה תובעים מדוקטור יחיאל לסרי ראש עיריית אשדוד, לא לתת יד לסגירתה של התזמורת, אנו דורשים מהנהלת התזמורת ויושב הראש שלה מוטי מלכא, לחזור בהם מפיטורי הנגנים ולשבת למשא ומתן עם נציגי התזמורת על מנת לעגן את זכויותיהם בהסכם קיבוצי. אנו רואים בסגירת התזמורת אובדן שאין להסכים איתו. אנו קוראים לפעילים ופעילות חברתיים, עובדים ועובדות, אנשי רוח, אקדמאים ואקדמאיות, אמנים ואמניות וכל מי שצדק חברתי ודאגה לשלומה של התזמורת לנגד עיניהם, לחתום על העצומה הקוראת לתמיכה בזכותם המוסרית והחוקית של העובדות והעובדים לחופש ההתארגנות, לזכותם ליהנות מתנאי עבודה המאפשרים קיום נאות בכבוד ולהמשך קיומה של התזמורת האנדלוסית".

 

לחתימה מקוונת על העצומה:

 

http://www.atzuma.co.il/petition/shlomitl/1/1000/