על פי החלטת בית הדין שביתת האחיות הסתיימה אבל העיצומים נמשכים; מק"י תומכת במאבקן

בית האזורי לעבודה בתל-אביב הורה בצהריים (רביעי) לאחיות לסיים את השביתה בה פתחו אתמול. על פי ההחלטה, האחיות יורשו להמשיך בעיצומים ולא לשתף פעולה עם יוזמת האקרדיטציה – מבדקי האיכות – שמוביל משרד הבריאות.

על פי החלטת בית הדין, הצדדים ימשיכו במו"מ, וביום חמישי יתקיים דיון נוסף. במהלך הדיון שהתקיים היום בו השתתפו גם נציגי האוצר, האחים והאחיות ומשרד הבריאות, שופטת בית הדין לעבודה אריאלה גילצר כץ הציעה פשרה לפיה תבוטל ההחלטה על הפחתת השכר, ואם נעשתה הפחתה – הסכומים יוחזרו. עוד הציעה השופטת שהאחיות יפסיקו את העיצומים והשביתה, ושהצדדים ינהלו משא ומתן בבית הדין על האקרדיטציה.

השופטת אף הציעה כי הצדדים ינהלו מו"מ בנוגע למטלות שיועברו לסקטור אחר, המשימות שיבוצעו באופן דיגיטלי, ובכן בעניין התקנות שאין צורך בהן. מנכ"ל משרד הבריאות יעביר בתצהיר מידע אודות מספר התקנים שהוספו מאז 2017. כמו כן, יועבר מידע על מספר המיטות בכל בית חולים ועל מספר תקני האחיות בכלל מערך האשפוז הציבורי. על פי ההצעה, הצדדים ידווחו לבית הדין תוך שלושה שבועות מהיום על התקדמות המו"מ. עם זאת, ההצעה לא התקבלה".

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה הבוקר בטרם נערך הדיון בבית הדין לעבודה: "אני רוצה שהשופטת באמת תשמע מה קורה איתנו. הסקטור הכי מסור. האחיות קורסות. אמרנו רק די לעומסים ולתת יותר לחולים". יו"ר הסתדרות הוסיפה כי "תסתכלו מה קורה במחלקות – חולים מסתובבים במסדרונות, בחדרי האוכל, ליד השירותים. זה ההורים שלנו, מחר זה אנחנו. תראו מה קורה במחלקות הילדים. זה על חשבון החולים, נקודה".

המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) מסרה אמש הודעת תמיכה בשביתת האחיות ובמאבקן "שהוא מאבק של כלל העובדים בישראל: למען בריאות ציבורית יעילה – שזה בדיוק ההיפך ממה שעושה ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו, שהוא גם שר הבריאות". הוועד המרכזי של מק"י, שהתכנס אמש בחיפה, שמע דיווח מפורט על השביתה מפיו של חבר הנהגת ההסתדרות דח'יל חאמד.

לדברי ח"כ עופר כסיף (חד"ש) שלקח חלק בישיבה "זו העת לחזק את ידי האחיות במאבק על זכויותיהן ועל מערכת הבריאות הציבורית, החיונית לכולנו ובעיקר לשכבות המוחלשות, אשר קורסת בשל מדיניות ייבוש והפקרה ארוכת שנים של ממשלות הימין". ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש) שאף היא השתתפה בדיון הדגישה ש"‏האחיות הן הנשים שמחזיקות את כל עבודת בית החולים. הכרתי מקרוב את עבודתן המסורה בתקופות מצערות בהן בית החולים הפך לבית נוסף. כשהמערכת קורסת היא קורסת עליהן – העבודה, הלחץ, האלימות. אנו עומדים לצד האחיות השובתות. השביתה שלהן היא על מערכת הבריאות של כולנו. היא על הבריאות של כולנו".