על המשבר הלבנוני: השקת ספר על האידיאולוגיה של החיזבאללה תערך בגדה השמאלית

תחת הכורת "המשבר הלבנוני הנוכחי", ביום שלישי הקרוב (12.10) בשעה 20:00 יערך בגדה השמאלית בתל-אביב אירוע השקה לספר על האידיאולוגיה של החיזבאללה. הוצאת הספרים מאגנס של האוניברסיטה העברית פרסמה באחרונה את ספרו של ד"ר עבד אלקאדר כנאענה (אוניברסיטת תל-אביב), "חזבאללה והגמוניית המוקאוומה". הספר אינו ניסיון לסכם את ההיסטוריה של חיזבאללה ואינו מתאר את כל הצמתים ההיסטוריים בהם עמד הארגון הלבנוני, אף על פי שהוא אכן דן בחלקם. המחבר בוחן את חיזבאללה במשקפיים תיאורטיים ופוליטיים שונים מאלה שחוקרים בעולם ובישראל רגילים להשתמש בהם.

מצעד ניצחון של החיזבאללה לאחר נסיגת צה"ל מלבנון במאי 2000 (צילום: ויקיפדיה)

 

כנאענה משתמש בכלים תיאורטיים שפיתח ההוגה המרקסיסטי אנטוניו גראמשי, שהיה ממייסדי המפלגה הקומוניסטית האיטלקית ומת בכלא הפאשיסטי, כדי להבין את התפתחות המערכת הפוליטית הלבנונית בכלל, ואת פרויקט ההתנגדות (מוקאוומה) בפרט. בעקבותיו גראמשי מנסה המחבר לבחון את ההתנגדות כנקודת מפגש בין הזרמים השונים הפועלים בלבנון ולתפוס את הפיכת ההתנגדות מפעולה צבאית להגמוניה הכוללת את כל צדדי החיים, ולא רק את התרבות במובנה הצר.

הספר שוזר את ההתפתחות ההיסטורית של המערכת הפוליטית הלבנונית יחד עם ההתפתחות רבת השנים של המחשבה הפוליטית השיעית הרדיקלית במזרח התיכון כולו, בדגש בהשפעת המחשבה החילונית והמהפכנית השמאלית על המחשבה הרדיקלית השיעית בכלל, ועל זו של חיזבאללה בפרט. בין השאר נסקרים בספר ה"מכניזמים ההגמוניים" השונים שבאמצעותם משליט חיזבאללה את ההגמוניה שלו על לבנון. לדברי כנאענה, הגמוניה זו היה תוצאה לא רק של כפייה בכוח, אלא בעיקר של השלטת שיח ההתנגדות בזירה הלבנונית בפרט, ובאזורית בכלל.

 

האירוע בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/3233213793565502

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/102201