עליות נרשמו בבורסה בצרפת בעקבות הישג הימין הקיצוני בבחירות לפרלמנט; השמאל המאוחד במקום השני

מדד קאק של בורסת פריז קפץ הבוקר (שני) ב-2.5% לאחר ההישג של מפלגת הימין הקיצוני בבחירות לפרלמנט שנערכו אתמול בצרפת. יצוין שמפלגת לה פן זכתה בסיבוב הראשון אך לא קיבלה את הרוב המוחלט שיאפשר לה למנות את ראש המפלגה ג'ורדן ברדלה לראש הממשלה. היום בלטו העליות החדות של מניות הבנקים הצרפתיים הגדולים: פאריבה וקרדיט אגריקול מטפסים ב-5% וסוסייטה ג'נרל זינק ב-7%.

הבחירות לאסיפה הלאומית מוגדרות על ידי העיתונות הצרפתית "הדרמטיות ביותר", בגלל החשש מעליית מפלגת הימין הקיצוני שעלולה לעמוד בראש הממשלה הבאה. מתוצאות הבחירות שפורסמו הבוקר עולה כי הימין הקיצוני של משפחת לה פן זכה בכ-33% מהקולות; המערך של כל מפלגות שמאל והירוקים, "החזית העממית החדשה" זכתה בכ-28% ובמקום האחרון מפלגתו הניאו-ליברלית של הנשיא עמונאל מקרון, "רנסנס" ובעלי בריתה כ-21%. ייתכן שהשמאל המאוחד תקבל קולות נוספים של האזרחים שהצביעו עבור מפלגות שמאל במושבות לשעבר.

במאמר המערכת שפורסם הבוקר בעיתון הקומוניסטי "הומניטה" נאמר "הסכנה התעצמה. זו הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שהימין הקיצוני קרוב כל כך להשגת השלטון. זהו הלקח העיקרי מהבחירות שנערכו אתמול".

יצוין שהשיטה האלקטורלית הצרפתית מקשה על הערכת החלוקה המדויקת של המושבים באסיפה הלאומית בת 577 המושבים, והתוצאה הסופית לא תהיה ידועה עד לסיבוב ההצבעה השני שיתקיים ביום ראשון הקרוב, ה-7 ביולי. מועמדים יכולים להיבחר בסיבוב הראשון אם הם זוכים ברוב מוחלט של הקולות במחוז שלהם, אך זה נדיר. רוב המחוזות יזדקקו לסיבוב שני הכולל את כל המועמדים שקיבלו קולות מלפחות 12.5% מהבוחרים הרשומים בסיבוב הראשון. המועמד עם הניקוד הגבוה ביותר מנצח. 76 מועמדים כבר נבחרו אתמול, ללא צורך בסיבוב שני: 39 מהימין הקיצוני, 32 מהשמאל המאוחד, שניים ממפלגתו של מקרון ועוד שלושה אנשי ימין. כך שנותרו 501 מושבים שיוכרעו ביום ראשון. בין אלה שכבר הביטחו את מקומם באסיפה הלאומית שני קומוניסטים: אלזה פוסיאון וסטפן פו.

פעילת השלום הישראלית הוותיקה יעל לרר, מועמדת של החזית העממית באזור הבחירה השמיני הכולל את בעלי האזרחות הצרפתית תושבי איטליה, יוון, ישראל, פלסטין, קפריסין ומלטה, זכתה להישג ללא תקדים: 23% מהקולות. לפניה נציגת מפלגת מקרון, קרולין ידען עם 24% ובראש חבר הפרלמנט, איש ליכוד והנתמך על ידי הימין הקיצוני – מאיר חביב עם 35%.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130477/