עובדי היי טק חסמו את רח' קפלן; מורים הפגינו בת"א ורופאים קוראים לשביתה נגד ממשלת הימין

מאות  עובדי ענף ההיי טק חסמו הבוקר (שלישי) את הכניסה לתל אביב מרחוב קפלן במחאה נגד מדיניות ממשלת הימין. במקביל, נערכו הפגנות ועצרות במוקדים רבים בארץ: רחובות, הוד השרון, שדרות רוטשילד בתל אביב, הרצליה פיתוח ואיירפורט סיטי ליד נתב"ג.

המפגינים במתחם שרונה בתל אביב קראו "דמוקרטיה-דמוקרטיה" ונשאו שלטים בהם נכתב: "אין חופש, אין הייטק". בהמשך הם צעדו לעבר רחוב קפלן בעיר וחסמו אותו משני הכיוונים, תוך כדי שהם צועקים "בושה", "דמוקרטיה או מרד" ו"יריב לוין – פה זה לא פולין".

יצוין שאיגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק של ההסתדרות בראשות יקי חלוצי אינו לוקח חלק במחאה. זאת, בהוראת יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד שהכריז "יש לי הרבה הערכה לראש הממשלה. ההפגנות נגד הממשלה הן פוליטיות וההסתדרות לא נוקטת עמדה במאבק פליטי".

מאוחר יותר, הפגינו מורות ומורים מול כנס החינוך הגדול "אשמורת" שנערך בגני התערוכה בצפון תל-אביב בהשתתפות נשיא המדינה, יצחק הרצוג. יצוין שעובדי הוראה לא הוזמנו לקחת חלק בכנס. המורים הפגינו למען "מערכת חינוך סובלנית ומגוונת, למען חופש הוראה, וזכויות אדם". פורום המורים מיסודה של האגודה לזכויות האזרח קרא לעובדי ההוראה להצטרף למחאה ומסר "אנשי ונשות חינוך, מורות ומורים, מנהלים והורים, הגיע הזמן להשמיע קולנו – למען התלמידים והתלמידות היקרים שלנו, נוכח הפגיעה האנושה בחינוך הממלכתי ובזכויות אדם, והפקרת המשרד לגורמים גזעניים ולהט"בופוביים".

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה בוועידת "אשמורת" בהתייחסה למינויו של הגזען והומופוב הרב אבי מעוז כאחראי על תכניות החינוך במשרד ראש הממשלה: "כל ניסיון להתערב לאנשי החינוך בתכנים הנלמדים בבתי הספר, או להעדיף תוכן כזה על פני תוכן אחר – יתקל בהתנגדות שלנו. ואתם יודעים איך אנחנו מגיבים. רק המנהלים יקבעו את התכנים".

גם רופאים הפעילים ב"מחאת החלוקים הלבנים" קראו הבוקר לקברניטי מערכת הבריאות "לקחת חלק במאבק על הדמוקרטיה ולהשבית את מערכת הבריאות". הם הביעו תמיכה במאבק נגד מדיניות הממשלה: "היום ייזכר כיום תחילתה של התנגדות החברה האזרחית בישראל נגד הפיכה משפטית אלימה המאיימת על מערכת המשפט והחברה בישראל כולה. הפיכה משטרית זו לא תפסח על מערכת הבריאות, ותפגע אנושות בשוויון, בכבוד האדם ובאיכות הטיפול הרפואי לו זכאי כל אזרח", מסרו.

בהודעה מטעמם, שכותרתה "הרופאים נלחמים על חיי הדמוקרטיה" נכתב: "אנו, החלוקים הלבנים, זועקים את זעקתה של מערכת הבריאות כחלק מהמאבק המשותף על הדמוקרטיה בישראל. אנו קוראים לכל קברניטי מערכת הבריאות – מנהלי בתי החולים, מנהלי קופות החולים, ההסתדרות הרפואית, ארגון רופאי המדינה וארגון רופאי בתי החולים – לקחת חלק במאבק זה, לגנות בתוקף את המתקפה על שלטון החוק, ולאפשר את השבתת מערכת הבריאות כצעד מחאה לצורך הצלת מערכות השלטון והשירותים החברתיים במדינת ישראל".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/118538