סולידריות עם המאבק מישראל: מאות מחאות ברחבי ארה"ב לעמן הזכות החוקתית להפיל

רבבות נשים וגברים יצאו אתמול והיום (ראשון) להפגין ברחבי ארה"ב למען הגנה על הזכות החוקתית להפיל, כחלק ממחאה שיזמו ארגוני נשים. תוך יומיים נערכו כ-400 הפגנות ועצרות בעקבות הדליפה לאתר "פוליטיקו" של טיוטת פסיקה של בית המשפט העליון בתחילת החודש, שממנה עלה כי השופטים מתכוונים לתמוך בביטול הפסיקה המכוננת בתיק "רו נגד וייד" מ-1973 ופסיקה נוספת מ-1992.

מפגינות בניו-יורק, אתמול, למען הזכות החוקתית להפיל (צילום: פיפלס וולרד)

 

בשנה החולפת קידמו מדינות רבות, בעיקר בדרום ארה"ב, חוקים המציבים קשיים בפני נשים המבקשות להפיל. מארגנות ההפגנה בניו יורק מסרו כי אלפים השתתפו לצעדת מחאה על גשר ברוקלין. בשבוע האחרון נערכו הפגנות מחוץ לבתיהם של שופטי העליון סמואל אליטו וברט קבאנו, שעל פי הטיוטה שדלפה תמכו בביטול "רו נגד וייד".

השופט העליון קלרנס תומאס אמר ביום שישי בכינוס משפטי בדאלאס שבטקסס כי הדליפה הביאה לכך שהאמון הציבורי בבית המשפט העליון "אבד לעד". לדבריו, "כשמוסד מסוים מאבד את אמון הציבור, במיוחד אחד כמו זה שאני משתייך אליו, אותו מוסד משתנה מן היסוד". השופט השמרן תומאס, שמונה לשופט עליון ב-1991, תמך במשך שנים בביטול הזכות להפלה, ותיאר את ההדלפה כהפרת אמונים שלא תעלה על הדעת. "כשאתה מאבד את האמון, במיוחד בגוף שבו אני מכהן, זה משנה אותו מהיסוד. אתה מתחיל להביט מעבר לכתף שלך. זו מעין כפירה שאתה יכול להסביר, אבל אין ממנה דרך אחורה".

יצוין שקואליציה של ארגונים בישראל הפועלת לביטול הוועדות להפסקת הריון ולתיקון העוול כלפי נשים, פרסמה מכתב בסולידריות עם נשות ארצות הברית. לדברי עמותת רופאים לזכויות אדם (רל"א), שהינה חלק מהקואליציה, "המאבק על זכויות הרבייה של נשים הוא מהמאבקים המרכזיים וארוכי השנים של התנועה הפמיניסטית, ובלתי נתפס שהגענו לנקודת השפל שאנחנו עדות ועדים לה היום בארה"ב".

גם בישראל החוק אוסר על הפסקות הריון, למעט תחת מספר עילות מוגדרות מראש שמנה המחוקק. אשה נדרשת להתייצב בפני ועדה רפואית ולבקש ממנה אישור לבצע את הפרוצדורה הרפואית. הנוהל הזה, הנהוג זה עשרות שנים, סותר את עקרון של אוטונומיית המטופלת על גופה ומבטא יחס פטרנליסטי שאין לו מקום עוד ברפואה. "על אף הדמיון הרב בין החוק הישראלי לבין זה האמריקאי, בעוד ששם האשה שמבצעת הפסקת הריון היא זו שתישא באחריות פלילית, הרי שבישראל רופאים ורופאות המבצעים את הפרוצדורה הם למעשה העבריינים. העובדה שהממשלה מגדירה מהי פרקטיקה רפואית הולמת באמצעות אכיפת ענישה פלילית, פוגעת הן בזכותה של האשה על גופה והן במקצועיות ובאתיקה הרפואית, וגוררת את המערכת הרפואית לקחת חלק בפגיעה בזכויות אדם", הדגישו ברל"א.