ניצחון היסטורי ללייבור הבריטי; מנהיג השמאל ג'רמי קורבין נבחר שוב לפרלמנט

מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית לשער, ג'רמי קורבין, ניצח ברוב גדול בבחירות לפרלמנט במחוז הבחירות בצפון לונדון, כך עולה מפרסום התוצאות הסופיות בבחירות לפרלמנט שפורסמו אתמול (שישי). הוא ניצח את מועמד הלייבור, פראפול נארגונד בהפרש גדול מאוד.

יצוין שקורבין, שהיה מנהיג הפלג השמאלי בלייבור המכהן שבבית הנבחרים הבריטי ללא הפסקה מאז 1983, רץ כעצמאי. זאת, לאחר שיו"ר הלייבור קיר סטרמר, אסר עליו להתמודד במסגרת מפלגתו. סטרמר אף גירש משורות הלייבור את קורבין שהיה יו"ר הלייבור בין 2015 ל-2020 וחבר המפלגה במשך 58 שנה.

סטרמר אמר אתמול לאחר שניצח בבחירות בבריטניה כי "השינוי מתחיל עכשיו". לדבריו, "אור השמש של התקווה מאיר שוב. עלינו להראות שפוליטיקה יכולה להיות כוח למען הטוב. המשימה שלנו היא לא פחות מחידוש רעיונות שמחזיקים את המדינה שלנו יחד". לפי תוצאות הבחירות, המפלגה זכתה ב-412 מושבים, לעומת 202 כעת. השמרנים התרסקו והשיגו רק 121 ואיבדו 244 מושבים בסיעה השמרנית בפרלמנט היוצא.

ראש הממשלה הימני המובס רישי סונאק הודה בהפסד והתנצל בפני בוחריו: "אני לוקח אחריות על ההפסד. יש לנו הרבה דברים שעליהם אנו צריכים להרהר ברצינות". סונאק ציין כי התקשר ליו"ר מפלגת הלייבור קיר סטרמר ובירך אותו על ניצחונו.

המפלגה הליברל-דמוקרטית ממחנה המרכז זכתה ב-71 מושבים התוצאה הטובה ביותר אי-פעם מאז שמייסדיה פרשו מהלייבור. המפלגה הסקוטית הלאומית, המגדירה את עצמה סוציאל-דמוקרטית, התרסקה אף היא וקיבלה תשעה מושבים בלבד. בפרלמנט היוצא החזיקה ב-43 מושבים. מפלגת הירוקים השמאלית הגדילה את כוחה משלושה לארבעה מושבים.

עוד בנושא:

צייד מכשפות במפלגת הלייבור הבריטית וכמה תובנות על העבודה ומרצ