מרצים בסגל ההוראה באוניברסיטת ת"א ישבתו ללא הגבלת זמן; ההנהלה מנסה לשבור את המאבק

מרצים החברים בארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת תל-אביב יפתחו בשורה של שביתות במחאה על הפיטורים המתוכנים בפקולטה למדעי הרוח. מהארגון נמסר "המאבק שלנו ממשיך ועולה מדרגה. הנהלת האוניברסיטה הבהירה לנו, שמדיניות הקיצוצים תימשך גם בשנים הבאות, למרות שהודתה, שקיצוץ בסגל שלנו לא יפתור את בעיית מיעוט הנרשמים או את הגירעון התקציבי של הפקולטה".

בארגון חוששים שאם ההנהלה "תצליח לממש את המדיניות השרירותית שלה בפקולטה למדעי הרוח, היא תמשיך ותפעיל אותה גם בפקולטות נוספות בקמפוס. יש לנו תוכנית פעולה הדרגתית לימים הקרובים, שמאפשרת להנהלת האוניברסיטה לרדת מהעץ בכל שלב, להגיע איתנו להסכמות ולמנוע הסלמה בצעדים".

במסגרת הצעדים, ביום ראשון הקרוב מתוכננת שביתת אזהרה בפקולטה למדעי הרוח. ביום זה לא יתקיימו לימודים, וצוות הארגון יפעיל משמרות שביתה. כמו כן, ייערכו משמרות שביתה בקפה נטו שבבניין גילמן החל מ-10:15 ו"מחאה הרועשת" ב-11:00. החל מיום שלישי 2 ביולי חברי הארגון יפתחו בשביתה ללא הגבלת זמן בפקולטה למדעי הרוח. במידה ונציגי השובתים לא יגיעו להסכמות עם ההנהלה, החל מיום ראשון 7 ביולי ישבתו "שביתת אזהרה" בת יום אחד בכל הקמפוס.

יצוין שהנהלת האוניברסיטה מנסה לשבור את מאבק המרצים ולפגוע בשכרם הנמוך ובצעד ללא תקדים ביחסי עבודה דורשת מחברי הארגון להודיע ש"אינם שובתים". בהודעה שנמסרה אתמול לכל חברי הארגון במדעי הרוח על-ידי אגף משאבי אנוש של האוניברסיטה נכתב "נבקש להביא לידיעתכם את הנחיות הממונה על השכר במשרד האוצר בדבר אי זכאות לתשלום שכר בגין שביתה מלאה ותשלום שכר חלקי בלבד ("שכר ראוי") בגין שביתה חלקית. לפיכך, ישולם שכר מלא אך ורק לחברי סגל אשר יודיעו בציון שם מלא ותעודת זהות, כי אינם משתתפים בשביתה, מלאה או חלקית, בשום צורה שהיא ויבצעו את עבודתם במלואה". ההנהלה עוד הוסיפה איום שאינו חוקי – לנכות משכרם של המרצים שלא ישבתו: "על חברי הסגל לשלוח הודעה גם אם אינכם משובצים להוראה ביום השביתה". מארגון הסגל השיבו ש"אם האוניברסיטה לא תותיר לנו כל ברירה – נרחיב ונאריך את השביתה". כמו כן, הארגון מעמיד לרשות חבריו קרן שביתה לטובת הלוואות ללא ריבית בעקבות הניכוי המתוכנן של שכר השובתים.

זה שבועות הארוכים שחברי ארגון סגל ההוראה והמחקר נוקטים בצעדי מחאה וביום רביעי  האחרון הפגינו מול האירוע של "ועידת תל אביב – עתיד ישראל" באולם סמולרש שבקמפוס, בו השתתפו בכירים בצמרת המדינית, הביטחונית, החברתית והכלכלית של ישראל ביניהם השר לשעבר בממשלת הימין, ח"כ בני גנץ,  יו"ר המחנה הממלכתי; האלוף (מיל') יאיר גולן, יו"ר מפלגת העבודה ומפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי. "אין עתיד לחברה הישראלית בלי מדעי הרוח" נמסר מהארגון.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130219/