מפגינים נגד ממשלת הימין חסמו כבישים ברחבי הארץ; 160 אלף מחו בתל-אביב

מפגינים נגד ממשלת הימין חסמו הבוקר (ראשון) כבישים מרכזיים ברחבי הארץ, ביניהם גבעת עדה, בית חרות, בנימינה, שפיים, כפר סבא, איילון דרום באזור מחלף קק"ל, כביש 4 דרום ליד רעננה, כפר תבור, צומת גזית, צומת יבור, צומת עינת, צומת נחלים, העוגן, רמת החייל, יפו צפון וצומת כדורי. מוקדם יותר המפגינים חסמו את שער הגיא, שפונה. גם כביש החוף נחסם הבוקר חלקית במחלף גלילות לכיוון צפון והמוחים הציתו מדורה על הכביש ונתיבי איילון נחסמו במחלף גלילות לזמן קצר.

אמש, 160 אלף איש הפגינו ברחוב קפלן בתל אביב נגד הממשלה, כך לפי מארגני ההפגנה. ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) נשא דברים ואמר "כשהרחובות בוערים – השלטון נופל" ובמשך דקות ארוכות חסמו מפגינים את נתיבי איילון. מחאות נוספות נערכו בעשרות מוקדים נוספים ברחבי הארץ, בהם ירושלים, קיסריה, חיפה ובאר שבע. הפגנות בהשתתפות אלפים נערכו גם בנס ציונה, בהוד השרון, ברחובות, בכפר סבא, בהרצליה ובצומת כרמיאל. בצומת רעננה חסמו מפגינים את התנועה. גם צמתי עמיעד וכרכור נחסמו אמש בידי המפגינים ובעמיעד שבצפון נעצר מפגין על "הפרת הסדר הציבורי", לאחר שלדברי המשטרה הוא נשכב על הכביש וסירב להתפנות.

כמדי שבוע התקיימה ההפגנה המרכזית בקריאה להקדמת בחירות ברחוב קפלן, ובמקביל התקיימה עצרת תמיכה במשפחות החטופים ברחבת מוזיאון תל אביב ("כיכר החטופים").  במהלך ההפגנה המשטרה עצרה 12 מפגינים אחרי שחסמו את נתיבי איילון לכיוון דרום והדליקו אבוקות. מהמשטרה נמסר שרשמה להם דוחות בגובה 1,000 שקל על הפרעה לתנועה. בין העצורים: צלם "הארץ" איתי רון. המשטרה פיזרה בכוח את ההפגנה תוך שימוש בפרשים לאחר שמאות סירבו להתפנות מהצומת.

בעצרת ברחוב קפלן נאמה נורית פלזנטל, אמא של חייל המשרת בעזה: "אני מייצגת את קבוצת ההורים ללוחמים הצועקים די. החיילים מתים כל הזמן וממשלת ישראל בוגדת בכולנו. זו ממשלה שבזה לחיי חטופים וחיילים זו ממשלה שמסכנת חיי לוחמים שוב ושוב ללא תכלית. אנחנו קוראות להסכם אזורי שייתן אופק של חיים. אני קוראת מעל במה זו לעצור את המלחמה עכשיו. זו הדרך היחידה שתציל את כולנו מאבדון. די לעקידה! כן לתקווה ולחיים!".

כמו כן, במהלך עצרת החטופים, שנערכת סמוך למוזיאון תל אביב, הוקרן סרטון מוקלט עם החטוף ששוחרר בשבוע שעבר, אנדרי קוזלוב, שבו קרא למפגינים "גיבורים" ושיתף שהחשיפה להפגנות בשבי חיזקו אותו אות החטופים האחרים. "בשביל החטופים שעוד עדיין שם, יש החלטה אחת שצריך לקיים – עסקה בהקדם האפשרי", קרא.

בהפגנה בשער בגין השתתפה אימו של החטוף מתן צנגאוקר, עינב, שאמרה "אני באמת לא לבד, בזכותכם, אזרחים ואזרחיות. אני מאוד מצטערת אבל נמאס לי", פנתה צנגאוקר לקהל במקום, "נמאס לי שעוד ועוד משפחות נכנסות למשפחת השכול והכול בגלל אשם מרכזי אחד – בנימין נתניהו. הוא נכשל בביטחון, בכלכלה. הנרצחים על הידיים שלך נתניהו. החטופים, הצפון, העסקים שכושלים. הכול".

בקיסריה הפגינו בקריאה להדחת נתניהו, בצל אלימות המשטרה כלפי המוחים במקום בחודשים האחרונים. יובל סלע, המפונה מזה חודשים מביתו בגליל העליון, נאם בהפגנה ופנה לראש הממשלה. "אתה! שהורס את המדינה שלנו מזה שנים, משחית, מסית, מבזה, פוגע ומוריד אותנו יגון שאולה. לך נותרה רק אפשרו אחת – לשמוע את הזעם שלנו ולפחד", אמר. סלע הפציר באנשים לצאת ולהפגין "עכשיו, היום, מחר, כל השבוע, כל החודש. אנחנו בקרב מאסף. לא רק על עתיד ילדינו, אלא על ההווה של כולנו. אם לא נעצור אותו, הוא יסיים את ההשתלטות שלו בחסות מלחמה שהוא יוזם בלבנון ולא יהיו פה יותר, לא שומרי סף ולא בחירות".

לאחר הנאומים צעדו המפגינים לעבר ביתו של נתניהו והמשטרה הכריזה על ההפגנה כ"התקהלות אסורה והפגנה לא חוקית". חלק מהמפגינים התיישבו על הרצפה וסירבו להתפנות ופונו בכוח. בעת פיזור ההפגנה נעצר באלימות שמואל אורן בן 77. אורן קיבל את עיטור העוז במלחמת ששת הימים, ולפי המשטרה הוא נעצר בחשד "להשתתפות בהפגנה בלתי חוקית" ובהפרעה לשוטר במילוי תפקידו. הוא שוחרר בהמשך הלילה בתנאי של 15 ימי הרחקה מקיסריה. יצוין שחמישה מפגינים נעצרו באותו מקום ביום שישי האחרון, במהלך מחאה נוספת.

בחיפה צעדו אלפים מרחבת האודיטוריום שבמרכז הכרמל למרכז חורב, שם מתקיימת העצרת המרכזית. בעצרת נאמו ראש המוסד לשעבר דני יתום, ניצן וייסברג, יועצת ומרצה לחדשנות באוניברסיטת תל אביב, והעיתונאי ישראל פריי. כל הדוברים התייחסו למלחמה בעזה וקראו לשים קץ ללחימה. יתום אמר כי "שמונה חודשים אנו נמצאים בסיוט מתמשך שתחילתו בכישלון הנורא של השבעה באוקטובר". לדבריו, ישראל חייבת לעשות ככל שביכולתה כדי לשחרר את החטופים משבי חמאס "גם במחיר כבד של הפסקת הלחימה והסגת כוחות צה"ל מהרצועה". "המדינה נכשלה בהגנה עליהם וחובתה להצילם. ממשלה שלא תעשה זאת תחשב כמי שבגדה בתושביה", הוסיף. לדבריו, נתניהו "דואג קודם כל לעצמו ושרידותו, מפקיר את ישראל ופועל בניגוד לאינטרסים שלנו. ביבי וחבורתו חייבים ללכת הביתה עכשיו".

בירושלים צעדו אלפים מהיכל התרבות לכיכר פריז, בה התקיימה עצרת נגד הממשלה ולשחרור החטופים. רוני מועלם, ששכל את ביתו נעה במסיבת נובה, אמר על ראש הממשלה כי "האיש השחצן, היהיר ומתעתע זה, שניסה להציג את עצמו במשך שנים כמר ביטחון, הוכיח שהוא מר כישלון, ואינו אלא מוג לב, פחדן ותחמן". הוא הוסיף: "אני עומד פה היום עבור בתי, עבור 1,600 נרצחים וחללים, עבור הפליטים בארצם, עבור החטופים ומשפחותיהם ועבור רוב העם שרוצה לראות את הרודן וממשלתו משחררים את עם ישראל". בבאר שבע צעדו כחמש מאות בני אדם ממרכז המורים לרחבת המשכן לאומנויות הבמה, שם התקיימה הפגנה נגד הממשלה ולמען שחרור החטופים. בצומת שער הנגב הפגינו 450 בני אדם למען שחרור החטופים, בהם ח"כ בני גנץ.

החל ממחר בבוקר ארגוני המחאה יגבירו את פעילותם ברחבי הארץ, ומשפחות החטופים צפויות לקחת בהן חלק. הן יופנו מול סמלי שלטון אך גם צפויות פעולות של שיבוש שגרת החיים כמו חסימת כבישים. בימי שני ושלישי צפויות להתקיים הפגנות מול הכנסת במסגרתן יצעדו המפגינים, ביניהם תלמידי תיכון, סטודנטים ומרצים ,לבית ראש הממשלה בשכונת רחביה. ביום רביעי צפויה הפגנה ושיירת מחאה באזור הנגב ובחמישי צפויים המפגינים למחות גם בקיסריה בסמוך לביתו של נתניהו.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130176/