מעורבים בעל כורחם: אירוע נעילה ביפו של תערוכה לציון יום זכויות הילד

אירוע נעילה לתערוכה "מעורבים בעל כורחם – ילדות וילדים בזמן מלחמה" לציון יום זכויות הילד, יתקיים מחר (רביעי) בשעה 19:30 במרכז עמיעד, רחוב עמיעד 12 יפו. האירוע יוקדש כולו לילדות וילדים החיים תחת אש ומלחמה. בתכנית: שיחה עם יוצרות ויוצרים בתערוכה על החיבור האישי, הרגשי והמקצועי לילדי כל המרחב, עם אוצרות התערוכה על אמנות ויצירה בזמן מלחמה ועם נציגי "הורים נגד מעצרי ילדים" על מצבם של הילדות והילדים בישראל, בגדה המערבית ובעזה שתחת כיבוש ישראלי.

בתחילת החודש "הורים נגד מעצרי ילדים" הציגו בכיכר הבימה את התערוכה בה הוצגו עשרות יצירות שקוראות לשים קץ למלחמה בעזה במטרה למנוע סבל נוסף מהילדות והילדים החיים בישראל, בגדה וברצועה. את העבודות אספו ואצרו המעצב עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל לשעבר, המעצבת רותי קנטור, מרצה בכירה בבצלאל, ועידו דולב, מעצב אמנותי לקולנוע וטלוויזיה. היוצרים היהודים וערבים, ובהם ותיקים ומוכרים, עמדו מאחוריהם יצירותיהם שעה ארוכה בעת שעוברים ושבים פקדו את התערוכה.

מ"הורים נגד מעצרי ילדים" נמסר כי "התערוכה מוקדשת לילדים שנפגעו ונפגעים ברגעים אלה ממש בישראל, בעזה ובשטחי הרשות הפלסטינית ונועדה להביע את הדאגה לכל הילדים שנפגעו וממשיכים להיפגע מאז ה-7 באוקטובר. התערוכה הזו היא לא רק הצהרה בנוגע לילדים. היא גם החלטה של אמניות ומעצבים, להתבטא במרחב הציבורי, לא להשאיר את הביטוי האמנותי במרחב הנוח והמוגן של הגלריות והמוזיאונים. זו החלטה לא טריוויאלית ואמיצה. מצד היוצרים ובכלל, בוודאי במציאות הנוכחית".

בין היצירות המוצגות בתערוכה: הציור "ילדה", של אולף קונמן, ציור שמן על נייר שצוייר במיוחד לתערוכה. אריאל אסאו הציג ציור חדש ובמרכזו קרבן ההפצצות הישראליות על הרצועה; עמית קבסה הציג ציור שמן על נייר מתוך הסדרה "ילד אחד", מ–2012 – ילד ללא עיניים.  חנאן אבו חוסיין הציגה עבודה שיצרה אשתקד שעוסקת בילדות, מיניות, פגיעות והשתקה. ביצירה של שחר סיוון "ילד רעב", מתואר ילד, שמזכיר ילד עזתי, אך זו עבודה מ–2021.

לצפייה ביצירות: https://childreninwartime.co.il/

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129104/