מנהיג המחאה נגד השחיתות והמשטר נבחר לנשיאות גואטמלה

מועמד של האופוזיציה ומנהיג המחאה נגד השחיתות והמשטר הימני, ברנרדו ארוואלו, המגדיר עצמו כסוציאל-דמוקרט, נבחר אתמול (ראשון) לנשיאה של גואטמלה. הסוציולוג ארוואלו זכה בכ-60% מקולות הבוחרים וגבר במפתיע על מועמדת הימין והממסד המושחת, סנדרה טורס שקיבלה כ-40%.

גואטמלה היא המדינה המאוכלסת ביותר במרכז אמריקה, ובה כ-17 מיליון תושבים רובם בני העמים הילידים. 9 מיליון מאזרחי המדינה הם בעלי זכות בחירה, אבל בבחירות שנערכו ב-25 ביוני רק 5 מיליון מימשו את זכותם. מתוכם כ-24% הטילו בקלפי פתק לבן או פסול. זאת, בעקבות פסילת המועמדת תלמה קבררה של "התנועה לשחרור העמים" שזכתה לתמיכת השמאל העקבי, ארגוני עובדים ותנועות העמים הילידים.

בסיבוב הראשון ארוואלו ותנועתו "סמיה" זכו רק ב-16% אחוז מהקולות ואילו מועמדת הימין טורס כ-21%. בקרב האליטות השליטות היה קיים החשש שבסיבוב השני ארוואלו יזכה במרבית קולות הבוחרים ולכן במשך שבועות ארוכים ועדת הבחירות סרבה לפרסם את התוצאות הרשמיות של הסיבוב הראשון.

ארוואלו, הוא מחוקק בן 64 ובעל תארים בסוציולוגיה, פילוסופיה ואנתרופולוגיה, שצמח בתנועה למאבק בשחיתות השלטונית; אילו טורס בת ה–67, הגברת הראשונה לשעבר ונושאת דגל הממסד השמרני והניאו-ליברלי, מייצגת את הנשיא הנוכחי אלחנדרו ג'יאמטיי, הרואה עצמו כ"ידידו האישי של בנימין נתניהו", שלא התמודד בבחירות בשל חוק האוסר שתי כהונות רצופות.

ארוואלו, הוא בנו של נשיא גואטמלה לשעבר הזכור לטוב בקרב אזרחים רבים כמי שייסד את המוסד לביטוח לאומי בשנות ה–40, נתן מעמד חוקי לאיגודים המקצועיים ואפשר את פעילותה של המפלגה הקומוניסטית.  ארוואלו הזכיר בקמפיין הבחירות שלו את המורשת של אביו, הנשיא לשעבר שקידם את חופש הדיבור והעיתונות, ועודד את ארגוני העובדים לקחת חלק בחיים הפוליטיים במדינה.

גם אזרחי אקואדור התייצבו אתמול בקלפיות כדי לבחור נשיא חדש ונציגים לפרלמנט, בצל השחיתות של נשיא הימיני המכהן, מעגל האלימות הגובר והמשבר הכלכלי והחברתי. המועמדים הבטיחו להילחם בשיעורי הפשיעה המזנקים, שלהם אחראים כנופיות הסמים, ולשפר את הכלכלה המדשדשת, שהובילה לזינוק בשיעורי האבטלה וההגירה. מעשי אלימות גבו בשבוע שעבר את חייו של אחד המועמדים לנשיאות, פרננדו ויליאוויסנסיו שנרצח בעת עצרת בחירות.

מתוצאות הבחירות עולה כי מועמדת השמאל, לואיזה גונזלס, תתמודד בסיבוב השני מול אחד מעשירי המדינה ומועמד הימין, דניאל נובואה. גונזלס זכתה בתמיכתם של יותר משליש של הקולות, לעומת נובואה שקיבל כרבע. על פי דיווח ועדת בחירות המרכזית כ-82% מתוך 13 מיליון בוחרים מימשו את זכותם. הסיבוב השני של הבחירות יתקיים ב-15 באוקטובר הקרוב.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122522/