ממשלת הימין נגד ההשכלה הגבוהה: תקדם את חוק ההשתקה; רוצים גם לאסור תאי סטודנטים

ועדת השרים לחקיקה החליטה אתמול להעביר להכרעת הנהלת הקואליציה את הצעת חוק של יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ (ליכוד), להשתקת המרצים בהשכלה הגבוהה. משמעות ההחלטה היא להעביר את ההחלטה בעניין חוק ההשתקה לפורום מפלגתי בו שולט הימין הקיצוני הרחק מעמדות המשפטנים המתנגדים נחרצות להצעת החוק. במקביל ועדת החינוך של הכנסת מקדמת את הצעת חוק הפחדה שתחייב מוסדות אקדמיים לסגור תאי סטודנטים ש"יביעו תמיכה בטרור". ראשי האקדמיה רואים בשתי הצעות החוק ניסיונות לפגוע באקדמיה ולהפוך אותה למחלק ממערכת הדיכוי של ממשלת הימין.

ועד הראשי האוניברסיטאות (ור"ה) פרסמה אמש הודעה בה נאמר ש"זוהי למעשה אותה ההפיכה המשטרית מלפני ה-7 באוקטובר שמגיעה בדלת האחורית לאקדמיה – כפי שכבר הבטיחו לנו. מה לנו האקדמיה אם איננו יכולים לשלוט בה". "ההחלטה להמשיך ולקדם את החוק לא יכלה להתקבל בעיתוי אומלל יותר. זאת בשעה שהאוניברסיטאות בישראל נאבקות כנגד גל צונאמי של חרמות אקדמיים על מרצים ומוסדות ישראליים, ונידויים מצד מוסדות אקדמיים בעולם", הדגישו.

"מטרת חוק ההשתקה ברורה והיא אחת: לצבוע את האקדמיה כגוף לא נאמן למדינה, לרדוף מדענים, חוקרים ומרצים במטרה להשתיקם, ולהגביר את התלות של האוניברסיטאות בגורם הפוליטי, שר החינוך שהוא גם יו"ר המל"ג, שאחראי בין השאר על תקצובם", הוסיפו ראשי האוניברסיטאות. בכוונתנו לפעול בכל הכלים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת לעצור את הצעות החוק הללו.

במכתב ששלחו פרקליטות ור"ה, עוה"ד רחל בן ארי וענת לזר ליו"ר ועדת השרים לחקיקה, שר המשפטים יריב לוין, הן התריעו ש"מדובר בהצעה דרקונית ומקרתיסטית המהווה חלק ממסע הסתה נגד חברי סגל, וקידומה מעלה חשש של ממש להתרת דמם. היא חותרת תחת עקרונות חופש המחשבה וחופש הביטוי, ומבקשת להפוך את המוסדות להשכלה גבוהה לגורמים מרוסנים, שלוחי השלטון המהווים חלק ממערכת אכיפת החוק".

לדברי בן ארי ולזר, "הבחירה להטיל על מערכת ההשכלה הגבוהה סנקציות ייחודיות אשר יופעלו רק על החברים בה, הינה חלק ממהלך רחב ומכוון שנועד להחלישה ולהביא לפיחות במעמדה". פרקליטות ור"ה מזהירות גם שהפגיעה בחופש אקדמיה עלולה לפגוע בישראל אם יפתחו דיונים על מידת העמידה שלה בהסכם האסוציאציה, ההסכם הכלכלי עם האיחוד האירופי שדורש מחויבות לערכים דמוקרטיים".

יצוין שוועדת החינוך של הכנסת החלה ביום שלישי שעבר להיכן לקריאה ראשונה את הצעת החוק המשלימה של ח"כ לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית) שאושרה בקריאה טרומית, לפיה המוסדות להשכלה גבוהה ידרשו לבצע פעולות אכיפה או לסגור תאי סטודנטים. במטה האקדמיה שהוקם כדי להיאבק בהפיכה המשטרית קראו הבוקר לפתוח בשביתה בכל האוניברסיטאות והמכללות נגד "הניסיון להשתלטות עוינת על ההשכלה הגבוהה".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130570