מכתב גלוי לראש העיר חיפה יונה יהב: המחאה נגד המלחמה בעזה היא לגיטימית

אני לא צריך להיות תושב חיפה כדי להרגיש את האווירה הנפלאה והפסיפס התרבותי המקסים שישנו בעיר. לא צריך להיות תושב העיר כדי להתגאות בכך, שהעיר חיפה יכולה להיות מודל של חיים משותפים לכל דבר. כמובן שיש עוד הרבה דברים שצריך לעבוד עליהם. המשימה הזאת אינה קלה בימים אלה נוכח השתלטות הימין הקיצוני הפשיסטי על המרחב הציבורי, דבר שכבר התחיל בקדנציה הקודמת של ראשת העיר עינת קליש רותם .

התבטאויות שלך, יונה יהב, הן מדאיגות. לא מתקבל על הדעת שראש עיר שמגדיר את עצמו ליברלי, מנסה לסתום פיות ולמנוע במרחב הציבורי חופש ביטוי במהלך שנעשה בצורה חוקית ולפי הנהלים הנדרשים. לא הגיוני שתבדיל בין מפגין יהודי בחורב ובמרכז הכרמל לבין פלסטיני תושב העיר שמפגין בעיר התחתית ובמושבה הגרמנית. לא הגיוני שאינך מזכיר לרגע את הפגנות הנגד הלא-חוקיות של קומץ פשיסטים גזענים, המסיתים לשנאת חינם ומקבלים גיבוי מלא מהמשטרה. הרי הסיסמאות והצעקות של החלאות הללו הן בגדר עבירה פלילית לכל דבר .

אינני יודע איך להגדיר את שתיקתך מול אלימות המשטרה נגד תושבי העיר הערבים. אינני יודע האם אתה מיישר קו באופן רשמי עם מדיניות המשטרה הנוכחית, משטרה שמפעיל באופן ישיר שר לאומני פשיסט, איתמר בן גביר. יהב, שהיה ראש העיר בקדנציות קודמות וחזר לפני כמה חודשים להנהיג את ענייני העיר, פועל תוך התעלמות מוחלטת מלקחי העבר. הוא לוקה בעיוורון צבעים שהממסד השלטוני הצליח לכפות או מתוך צביעות פוליטית – מחלה נפוצה מאוד אצל פוליטיקאים שמגיעים לשלטון.

אירועי מאי 21' פגעו קשות בחיפה

כידוע לך, אירועי מאי 2021 פגעו בחיפה קשות. כל הרעל והרוע הגיע מקבוצות של לאומנים פשיסטים יהודים (מירושלים ומההתנחלויות). אלה נכנסו לעיר בחסות משטרת חיפה וגרמו הפרות סדר בעיר התחתית, תוך גרימת נזק ניכר לאוכלוסייה הערבית ולעסקים באזור. טיפול ותפקוד המשטרה באירועים הללו היו ברוטליים. התוצאה הידועה מהאירועים החמורים הייתה, שהקורבן היחיד במקרה הזה הוצג כאשם שאחראי להם. הצעירים הערבים שילמו מחיר כבד בעקבות המדיניות הממסדית הזאת שיושמה בכל הערים המעורבות.

העניין שמכביד עליי ומתסכל אותי בשנים האחרונות הוא נושא האלימות והפשיעה ברחוב הערבי. מאופן ניהול העניינים בחיפה מאז ומתמיד, אפשר להבין שהמצב במגמת החמרה מתמדת. נדמה אם כך כאילו אתה, יהב, "נהנה" מאוד מאוזלת ידה של המשטרה ומהזלזול שלה במאבק ובטיפול בפשיעה, גם אם מדיניות זו אינה בסמכותך והיא מוכתבת מלמעלה. אין לשכוח גם את סוגיית התכנון של השכונות הערביות בעיר שטרם הסתיים ועדיין חסרות תוכניות מתאר. לא לפלא ששכונת חליסה נדמית למחנה פליטים או לשכונת עוני שכלל לא שייכת לחיפה – "מטרופולין הצפון".

אינך רואה את המציאות

אדוני ראש העיר, אינני יודע איך הצלחת לעלות על העץ הגבוה, אך ברור שאינך מצליח לרדת לקרקע ולראות בגובה העיניים את המציאות המרה בה חיים תושבי עירך הערבים.

   התושבים סובלים מאפליה ומדיכוי. ואם לא די בכך, גם מנסים להשתיק את קולם השפוי, החותר לעזור בהפיכת חיפה למודל של חיים משותפים מכבדים וסובלניים. הייתי מציע לך לחזור מדבריך שנאמרו ב-6 ביוני. אל תקשיב ליועציך שמנסים רק להטעות אותך. נסה להקשיב לרוח הנושבת ברחובות של חיפה מתוך גישה של כבוד ואמון. אחרת אינני רואה בך ראש עיר ראוי.

המרקם ההיסטורי של חיפה היה ונשאר הומני ומוסרי. התנגדות התושבים ברובם למלחמה היא לגיטימית ואמיצה בזמננו. רק שלום יביא ביטחון ושלווה לכולנו. לכן חייבים להפסיק את המלחמה בעזה מיד; להחזיר את החטופים בחיים; ולסיים את סבלה של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית דרך הכרה בזכותה הלגיטימית לחיות בכבוד במדינה פלסטינית עצמאית בצידה של מדינת ישראל.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129986