מונה צוות לחקור התנהלות המשטרה בהלוויית אבו עאקלה; ח"כ תומא-סלימאן: זהו הכיבוש הברוטלי

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס היום (שבת) להתנהלות הברוטלית של המשטרה במהלך ההלוויה ביום שישי של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה בירושלים והודיע כי מונה צוות בדיקה. "צוות הבדיקה שמינה בתאום עמי מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי, שבראשו תעמוד תת-ניצב אנה בן מרדכי – מפקדת עתירת ניסיון שמכירה את הזירה בה התקיימה ההלוויה – יקיים ביממה הקרובה תחקיר מקיף על מה שהתרחש במהלך ההלוויה, זאת כדי להפיק לקחים מהאירוע", הצהיר.

ח״כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) הגיבה אמש לבקשת השר לביטחון פנים לחקור את התנהלות המשטרה: "בר לב, אתה לא היית בהלוויה. אני הייתי. הברוטליות של המשטרה התחילה לפני ההלוויה. היא איבדה עשתונות, הפילה את הארון, והראתה עד כמה הכיבוש הוא מכוער וברוטלי. ‏ממשלת ישראל אומרת: הרגנו עיתונאית פלסטינית, אבל זה אשמתם".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן צעודת, ביום שישי, יחד עם אלפים בהלוויית העיתונאית שירין (צילום: זו הדרך)

במהלך מסע ההלוויה תקפו שוטרים את משתתפיה, ניסו להחרים את דגלי פלסטין ואף להוריד דגלים שנתלו בסמוך לכנסייה בשער יפו. בצילומים והסרטונים שהופצו ברחבי העולם נראים עשרות שוטרים רצים לעבר המשתתפים ומפזרים אותם מהמקום תוך שימוש באלות, דבר שהביא כמעט להפלתו של ארון הקבורה. על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית ואפא 33 פלסטינים נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי כתוצאה מאלימות השוטרים. מהסהר האדום נמסר כי השוטרים ירו רימוני גז מדמיע והלם, וששה מהפצועים הועברו לבתי החולים להמשך הטיפול.

חברי הכנסת של הרשימה המשותפת שלקחו חלק בטכס האשכבה של העיתונאית בכנסייה בעיר העתיקה אמרו כי "אין תהומות שהכיבוש הישראלי לא ידרדר אליו. דווקא כשהמוני פלסטינים מבקשים להיפרד מעיתונאית נערצת ומוערכת – כוחות הכיבוש תוקפים את מסע הלוויה ואת ארון הקבורה של שירין. הכיבוש לא רואה בפלסטינים בני אדם. לא בחייהם, ולא במותם". גם הממונה על יחסי החוץ של האיחוד האירופאי, ג'וזף בוריל, גינה אמש  את התנהגות המשטרה הברוטלית בהלוויה. "האיחוד האירופאי מגנה השימוש בכוח והבלתי מכובד מצד שוטרי ישראל במהלך ההלוויה, היה צריך להיפרד משירין בכבוד וללא אלימות וזה המינימום של כבוד אנושי" כתב בהודעתו וקרא להעמיד לדין את האחראים לרצח אבו עאקלה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/112679