מאות נשים הפגינו בטמרה בעקבות גל הרציחות בחברה הערבית; 111 נרצחו מתחילת השנה

מאות נשים הפגינו אמש (רביעי) בעיר טמרה בגליל התחתון נגד חוסר המעש של המשטרה מול האלימות הגואה והפשיעה בחברה הערבית. ביום שלישי האחרון אישה בת 42 נורתה למוות הערב בפתח ביתה במועצה המקומית ג'ת. נבילה סנדין, במקור מג'סר א-זרקא, המתגוררת בג'ת עם בעלה ושלושת ילדיהם. כשעה קודם לכן נורה למוות בלוד אימאן אבו קטיפאן, תושב העיר כבן 42.

ההפגנה בטמרה נערכה בעקבות הרצח של אחמד ח'יר דיאב, בן 27. רואה חשבון הצעיר נפצע באורח קשה מירי במשרדו ב-6 ביוני – וכעבור כמה שבועות נקבע מותו בבית החולים. הוא התחתן רק כשבועיים לפני הירי הקטלני ובעקבות מותו נערכה שביתה כללית בעיר.

לפי מעקב העיתון "הארץ", מתחילת השנה נרצחו 111 בני אדם מהחברה הערבית. חודש יוני הסתיים עם מספר שיא של נרצחים בשנה הנוכחית — 23. בשבת נדקר למוות  נער בן 15 מרהט במהלך קטטה בין צעירים סמוך לביתו. ביום חמישי נורות למוות שני אחים בני 19 ו-20, תושבי ג'סר א-זרקא סמוך למקום עבודתם בפרדס חנה. לשני האחים שנרצחו לא היה עבר פלילי.

משתתפות הצעדה אמש הניפו סיסמאות בגנות אוזלת היד של המשטרה וביניהן: "די להרג, די למוות" ו"דם ערבי אינו הפקר". ראש עיריית טמרה, מוסא אבו רומי, שיבח בריאיון לאתר "ערב-48" את המפגינות והדגיש שלנשים תפקיד מרכזי בהתמודדות עם האילמות והפשיעה בחברה הערבית. לדבריו "יש לרכז את כל המאמצים למיגור הפשע, לאחד את כל חלקי החברה הערבית ולפתוח במערכה נגד חברה בטוחה ונקייה מפשע".

לדברי ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש) "מניין הנרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה עלה ל-111! היעדר הפעולה המוחלט מצד המשטרה לנוכח גל הרציחות המשתולל הוא הפקרה בוטה ומכוונת בחברה הערבית. לא נעמוד מנגד בעוד דמנו נשפך ברחובות. היום נשות העיר טמרה החליטו לצאת נגד הפשיעה ולמרות הטרטור והקשיים שהערימה המשטרה וקיימו הפגנה גדולה".