לאחר סחבת של שמונה שנים: חוק האיזוק האלקטרוני אושר סופית בכנסת

מליאת הכנסת אישרה אמש (ראשון) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק למניעת אלימות במשפחה המאפשרת לבית המשפט להורות על שימוש באמצעי פיקוח טכנולוגי לשם הבטחת קיומם של צווי הגנה, וזאת כחלק מהתמודדות עם תופעת האלימות במשפחה והחזרת השליטה לידיהם של קורבנות האלימות.

יוזמת החוק חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן (חד”ש) מסרה בתגובה: "אנחנו קוטפים היום פרי עבודה בת שמונה שנים בהן הצלחתי להעביר את החוק שלוש פעמים בקריאה טרומית ובקדנציה הקודמת גם בקריאה ראשונה". היא הוסיפה: "הדרך היתה ארוכה ורצופת מכשולים כאשר האחרון שבהם היה ניסיון השר לביטחון לאומי לכפות נוסח שרירותי ונוקשה שמרוקן את החוק מתוכן. גם בזה נאבקתי, עשיתי לילות כימים ואכן הצלחנו לתקן חלק גדול מהעיוות ולמצוא פתרונות לקשת רחבה של מקרי אלימות".

בנאומה מעל בימת הכנסת ציינה ח”כ תומא-סלימאן: "אנחנו צריכות לחגוג היום את עצם העובדה שהחוק ניצל מניסיון חיסול ממוקד. נכון, זה לא החוק אליו ייחלתי, אבל זה החוק שלי על כל הנכויות והמגרעות שדבקו בו במורד הדרך". על נחיצות האמצעי של פיקוח אלקטרוני הדגישה: "החוק הזה הוא לא רק כלי להגנה, אלה הוא מחזיר לנשים את השליטה על חייהן. במקום שהן יוגבלו בתנועה ויהיו חייבות לשנות את אורח חייהן, עכשיו יוכלו הנשים להמשיך ולתפקד בחייהן ולהיות מוגנות. סוף סוף המדינה מכריזה ולוקחת אחריות על ביטחונן של הנשים ועל ההגנה עליהן".

מנכ"לית פורום מיכל סלה לילי בן עמי אמרה בעקבות אישור החוק "בהתרגשות גדולה אנחנו מברכות על הכנסת החוק לספר החוקים. בשנים האחרונות עבדנו קשה ובשותפות עם משרדי הממשלה וארגונים נוספים, וכולנו ייחלנו יום יום לרגע הזה". עם זאת, היא ביקרה את הגבלת מכסת האזיקונים ל-300 ואמרה שהיא תייצר מצב בלתי אפשרי של "משפט שלמה", שכן יש כ-1,000 נשים בשנה במקלטים, ועוד כ-5,000 מאוימות שמסרבות ללכת למקלט.

מנהלת קשרי ממשל בשדולת הנשים, טל הוכמן, הוסיפה: "הדרך להגנה מלאה של המדינה על נשים נפגעות אלימות בישראל עוד ארוכה, אבל היום נעשה צעד בכיוון הנכון. הנוסח שעבר היום קובע תנאים נוקשים לקבלת הצמיד שמפקח על צו ההגנה, ומספר הערכות המסוכנות שיתבצעו הוא קטן מדי. למרות זאת, החוק שעבר הוא תיקון עבור מאות אלפי נשים שחיות במציאות של אלימות יום יומית, כשבפעם הראשונה יהיה פיקוח אמיתי על צו הגנה שעד עכשיו היה רק פיסת נייר. אנחנו לא נפסיק להיאבק עד שכל הנשים יהיו מוגנות, נעקוב ונוודא שיישום החוק מתבצע לפי התוכנית, ובעוד שלוש שנים כשיצטרכו לדון בחידוש החוק בהוראת שעה, אנחנו נהיה שם ונפעל להרחיב את מספר הנשים שיזכו להגנה".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/119712