כמעט שני מיליון מפגינים בצרפת: שביתה כללית נגד מדיניות ממשלת הימין

1.7 מיליון עובדים, גמלאים וסטודנטים הפגינו אתמול (חמישי) ברחבי צרפת, במסגרת שביתה כללית נוספת נגד הרפורמה הניאוליברלית בפנסיה של ממשלת הימין. הקונפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים (ה(CGT מסרה כי בפריז כ-370 אלף מפגינים לקחו חלק במאה. עוד נמסר, על פי ידיעה שפורסמה הבוקר בעיתון "הומניטה", שאתמול נרשמו 216 הפגנות לעומת 197 שנערכו בשביתה הכללית הקודמת נגד הרפורמה בחודש שעבר.

גל השביתות הפוקד את צרפת, בייחוד שביתת הרכבות והתחבורה הציבורית נגד השינויים הניאוליברליים המתוכננים במערכת הפנסיה נכנסה ליומה ה37, והפכה בכך לשביתת הרכבות הארוכה ביותר שידעה המדינה מאז השביתה הכללית במסגרת מרד הפועלים והסטודנטים שהתקיימה ברחבי צרפת במאי 1968. השביתות ברחבי צרפת החלו בחמישי בדצמבר, והפכו לארוכות יותר משביתת הרכבות של 1987-1986, שנמשכה 28 ימים.

טייס "אייר פרנס", חבר באיגוד הטייסים, עומד על במה המאולתרת, אתמול, במסגרת הפגנת העובדים מפגינים במרכז פריז (צילום: הומניטה)

גל השביתות הנוכחי ממשיך לשבש את שירותי הרכבות והרכבת התחתית בפריז ובשאר המדינה במהלך תקופת חג המולד והשנה החדשה וממשיך לגרום לשיבושים קשים בתחבורה. חברת הרכבות הלאומית של צרפת מסרה כי מחצית מהרכבות המהירות לא פעלו היום. רק שני קווים של המטרו בפריז, המופעלים באופן אוטומטי, פעלו כרגיל, ואילו שאר הקווים פעלו מעת לעת או לא פעלו כלל.

איגודי העובדים נערכים לשביתה נוספת בשבוע הבא, השלישית בחודש האחרון, כאשר התלמידים ישובו לבתי הספר בצרפת ויחודש המשא ומתן עם ממשלת הימין. נשיא צרפת עמנואל מקרון שב והכריז על מחויבותו לרפורמה במערכת הפנסיה, אולם קרא לממשלתו "למצוא דרך מהירה לפשרה" עם איגודי העובדים. אך האיגודים דורשים לבטל את הרפורמה כליל. האיגודים מסרו שמחר (שבת) צפויות הפגנות המוניות נוספות ברחבי המדינה.