ילדי גן החינוך המיוחד בלוד לומדים במבנים יבילים ובעת אזעקה אמורים לרוץ לבי"ס סמוך

הורים ופעילים הפגינו הבוקר (חמישי) בכניסה לגן צאלה של חינוך המיוחד המשרת את תושבי לוד הערבים. הגן פועל במבנה מסוכן, יביל, אשר אמור לשמש כמבנה זמני עד להקמת מבנה קבע על מתחם מבני חינוך יבילים בו הוא שוכן. אחד מפעילי חד"ש שלוקח חלק במחאה מסר כי על אף שיש תקציב למבנה הקבע, העירייה דוחה את הקמתו במשך שנים.

לאחרונה אף קודמה תוכנית של מאות מיליוני שקלים לקידום החינוך בעיר לוד, אך זו התעלמה לחלוטין מצרכי הציבור הערבי. יצוין שכדי להגיע למתחם יש לחצות פסי רכבת פעילים, עם גשר שאינו נגיש לבעלי מוגבלות, ולכן אלו נאלצים לחצות את הפסים תוך סיכון ממשי.

עם פינוי גוש קטיף בתוכנית ההתנתקות של ממשלת הימין, לאחר שנכשלו ניסיונות ג׳נטריפיקציה, התיישב באזור גרעין תורני של יוצאי גוש קטיף. התוצאה של המהלך היא שבתי ספר ממלכתיים רבים אשר בעבר גם תלמידים ערבים למדו בהם, הפכו לבתי ספר של הזרם הממלכתי-דתי, שהגביר את מצוקת המחסור בכיתות הלימוד והגנים לתושבי לוד הערבים.

להערכות פעילים מקומיים יש מחסור של לפחות שני בתי ספר לתלמידים הערבים בעיר ובשלושה בתי ספר הקיימים נרשמה צפיפות יתר, כמו כן חסרים מתנ"סים. לאחרונה במאבק תושבים בו לקחו חלק פעילי חד"ש שופץ מבנה מתנ"ס שיקגו. עוד דורשים הרחבה של בית ספר קיים והקמת מבנה קבע במתחם המבנים היבילים.

חבר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יוסף עטאונה (חד"ש-תע"ל), סייר לאחרונה בלוד ופועל לשינוי המצב. מציאות של אי קידום התוכנית לשיפור החינוך הערבי וההזנחה המכוונת, החריפה עם המלחמה. במבנים היבילים אין מרחבים מוגנים. פתרון חלקי ניתן רק לחלק מהמבנים היבילים ובשאר המבנים התבקשו הילדים הקטנים למצוא מחסה בעת אזעקה בבית הספר הסמוך.

'זו הדרך' קיבל לידיו תמונות קשות מתוך גן הילדים: הקירות מתקלפים ועובש ניכר בהם, החיבור בין הקירות רועד ומט ליפול, מים חודרים מן הגג באופן שמהווה סכנה ממשית להתחשמלות. ההורים שואלים "האם העירייה מצפה מהילדים הקטנים בחינוך המיוחד, לרוץ לבית הספר הסמוך בצד השני של הרחוב במקרה של אזעקה?". עם בוא החורף והחמרת המצב הביטחוני פתח ועד ההורים של הגן בשביתה עד אשר יתוקנו כל הלקויים. ח"כ עופר כסיף (חד"ש-תע"ל) שלח אתמול מכתב לשר החינוך יואב קיש ולראש העירייה יאיר רביבו בו דרש לשקם את המבנה הזמני ולקדם את התוכנית למבנה קבע.

ל"זו הדרך" נמסר כי מחזיק תיק החינוך בעירייה, יוסי הרוש (הבית היהודי), הבטיח כי הליקויים יתוקנו אך לא היה מוכן לנקוב בתאריך להבאת קבלן ומהנדס לשיקום המבנה. כמו כן, הוא לא הבטיח מתי יוקם מבנה הקבע לילדי החינוך המיוחד. "קשה להאמין שלגן ממלכתי דתי, קל וחומר בחינוך מיוחד היה מתאפשר ולו יום אחד של תנאים כאלו. לצערנו, אלה פני הדברים בלוד ובכוונתנו להמשיך במאבק עד אשר יתוקנו כל הליקויים", מסרו הפעילים.