יותר מ-1,200 אקדמאים קוראים ליהודי צפון אמריקה לתמוך במאבק נגד ההפיכה המשטרית והכיבוש

יותר מ-1,200 אקדמאים ואנשי רוח רובם ישראלים ופלסטינים פרסמו עצומה מקוונת תחת הכותרת "הפיל שבחדר" ובה הקריאה לקהילות היהודיות בצפון אמריקה לקחת חלק במאבק נגד ההפיכה המשטרית בישראל. העצומה גם מצביעה על הקשר בין פועלה של ממשלת הימין הקיצוני לכיבוש הנמשך של השטחים הפלסטינים.

על פי הקריאה "לעם הפלסטיני אין זכויות בסיסיות, ביניהן הזכות לבחור ולהיבחר וזכות המחאה. הפלסטינים גם נאלצים להתמודד עם אלימות הכיבוש הבלתי פוסקת. רק בשנה זו, יותר מ-190 פלסטינים נהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים ונהרסו יותר מ-590 מבנים בבעלות פלסטינית. מתנחלים חמושים מציתים, בוזזים והורגים ללא ענישה".

עוד נאמר בעצומה "זו עת חירום הטומנת בחובה גם סיכוי לשינוי. אנו קוראים למנהיגות היהודית בצפון אמריקה, ראשי הקרנות, מרצים וחוקרים, מחנכים ורבנים לתמוך במחאה ההמונית בישראל ובארגונים לזכויות אדם המעניקים סיוע לפלסטינים והמוסרים מידע מעודכן על המציאות הכיבוש והאפרטהייד בה חיים הפלסטינים".

בתוך כך, מאות אזרחי אורוגואי ממוצא יהודי חתמו על עצומה שתימסר בתחילת השבוע לשגריר ישראל במונטבידאו. בעצומה הם מביעים דאגה על השלכותיה הפוליטיות, הכלכליות והחברתיות של הפיכה המשטרית של ממשלת הימין. עוד הם מציינים שלישראל, בניגוד למדינות אחרות בעולם, אין חוקה ולכן הסכנה לדמוקרטיה בעקבות פועלה של ממשלת נתניהו רק גדלה.

לעיון בקריאה "הפיל שבחדר" וברשימת תומכיה (באנגלית):

https://sites.google.com/view/israel-elephant-in-the-room/home