טבח כפר קאסם, מוות באום אל-חיראן, פרידה קאלו: המלצות לפסטיבל דוקאביב

פסטיבל הסרטים התיעודיים דוקאביב יערך בפעם ה-26 בתל אביב החל  ממחר (חמישי) ועד יום שישיהבא (1.6). הפסטיבל יכלול הקרנות של עשרות סרטים זוכי פרסים בינלאומיים, בכורות עולמיות, תוכנית מחווה, אורחים מחו"ל, מפגשי יוצרים, מסלולים תחרותיים, פרסים יוקרתיים וכן את התחרות על הזכות לייצג את ישראל בדרך לאוסקר.

כמדי שנה, יערכו במסגרת הפסטיבל אירועים מיוחדים במסגרת שיתופי הפעולה שלו עם מוסדות תרבות שונים בעיר. במסגרתם, יוקרנו כמה מהסרטים הטובים והמסקרנים ביותר ברחבי ת"א-יפו. מתוך שפע הסרטים מישראל ומהעולם, ממליצה מערכת "זו הדרך" על ארבע הפקות מקומיות ועל אמריקאית-מקסיקנית אחת.

דגל שחור

"דגל שחור" (ישראל 2024, 72 דקות) של הבמאית אילת הלר צולל לטבח כפר קאסם באוקטובר 1956 בו 47 אזרחים ערבים-פלסטינים נורו למוות בידי שוטרי משמר הגבול. דרך שלושה ממדים סיפוריים, המשתרגים זה בזה כמו דרמה משפטית מותחת, נפרשת המציאות ההיסטורית, הפוליטית והפסיכולוגית המורכבת, אשר עיצבה והניעה את הקטל.,

בטון

הסרט הקצר "בטון" (ישראל 2024, 12 דקות) עוסק בקשר בין בנייה, סביבה וקפיטליזם, ובמרכזו שכונת עיר ימים בנתניה. לרגליה של השכונה מתפרשת שמורה החוברת לנחל שנשפך לים. אך עננה כבדה מרחפת מעל השמורה שכן השטחים הפתוחים נתונים לאיום מתמיד. הבמאית תאי ענבר תשתתף בהקרנת הבכורה שתיערך ביום שלישי (28.5) לפני הקרנת הסרט  "ויסטה מארה".

מוות באום אל-חיראן

פינויו של הכפר הערבי-בדואי אום אל-חיראן בשנת 2017 הסתיים במותם של שניים: תושב הכפר יעקוב אבו אלקיעאן, מורה בבית ספר באזור, וארז עמדי לוי, שוטר שהשתתף בפינוי. הסרט "מוות באום אל-חיראן" (ישראל 2024, 90 דקות) של הבמאי דורון ג'רסי פורש את מהלך האירועים החל בסיפורו של הכפר הלא-מוכר והמאבק נגד הפינוי, דרך ליל האירוע, ועד חקירת מח"ש ומסקנותיה העלובות. בהקרנה ביום שלישי (28.5) ישתתף היוצר.

פרידה

הסרט "פרידה" (ארה"ב ומקסיקו 2023, 87 דקות) מציב במרכזו את הציירת הקומוניסטית הנודעת פרידה קאלו. הסרט בבימויה של קלרה גוטרייז מבוסס על מילותיה, על ציטוטי מכתביה, על יומנה המאויר, על ראיונות איתה ועל מאמרים שפרסמה. הצלילה בגוף ראשון אל התפתחותה האישית והמקצועית קושרת בין תחנות משמעותיות בחייה: תאונת הדרכים ששינתה את גופה; המהפכה המקסיקנית שנתנה לה  השראה; יחסיה עם האמן ובן זוגה לחיים דייגו ריברה ועם המהפכן הרוסי לאון טרוצקי שגלה למקסיקו; תאוותיה המיניות המגוונות; והאופן בו האמנות שימשה כהצהרת העצמאות האולטימטיבית שלה. "פרידה" מלהטט בין קטעי ארכיון נדירים לבין אנימציה, המעוררת לחיים את עבודותיה ומאפשרת להיטמע בצבעים ובסצנות הדרמטיות שהציירת משכה במכחולה. הסרט זכה בפרס העריכה בפסטיבל סאנדנס.

שומר הרועים

בלב הסרט "שומר הרועים" (ישראל 2024, 69 דקות) של הבימאית הדרה אורן – קהילות רועים בדואיות-פלסטיניות המתגוררות במרחבים של בקעת הירדן שתחת כיבוש ישראלי. המשפחות נאלצות לשרוד בתנאים קשים מאוד ולהתמודד עם לחצים ואיומים מצד הצבא ומצד המתנחלים. את הקהילות מלווים פעילי זכויות אדם ישראלים.

לתכניה המלאה ומועדי ההקרנות: https://www.docaviv.co.il/all-films/