חתני פרס ישראל פנו לממשלת בלגיה ודרשו להחרים את מוצרי ההתנחלויות

ארבעה זוכים בפרס ישראל חתמו על מכתב הקורא לממשלת בלגיה להחרים מוצרים מההתנחלויות בשטחים בפלסטינים הכבושים. בין החתנים שחתמו על המכתב: פרופ' עודד גולדרייך, פרופ' דוד שולמן, פרופ' יהושע קולודני והצלם אלכס ליבק. לצידם חתמו על המכתב חבר הכנסת לשעבר אברהם בורג, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר, פרופ' מוטי הייבלום והצלם מיקי קרצמן. המכתב נשלח לפני כשבועיים לשרת החוץ של בלגיה ולחברי ועדת החוץ בפרלמנט.

פעילי שלום מפגינים בשבת האחרונה לפירוק ההתנחלויות בשטחים הכבושים (צילום: שלום עכשיו)

 

לפני כחצי שנה, קיבלה ממשלת בלגיה החלטה להתחיל ולסמן מוצרים מההתנחלויות שמיובאים למדינה. בעקבות המהלך הוחלט לבטל בזמנו את כל הפגישות שתוכננו לסגן שר החוץ עידן רול עם נציגי הממשלה והפרלמנט בבריסל. הנציבות האירופית – הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי – הנחתה כבר בשנת 2015 את כל המדינות החברות בארגון להתחיל ולסמן מוצרים מההתנחלויות. אלא שמאז מעט מאוד מדינות באיחוד האירופי יישמו את ההנחיה ואימצו תקנות בנושא.

"בלגיה נקטה לאחרונה צעדים חדשים וחשובים לחיזוק מדיניות ההפרדה בין התנחלויות ישראליות לא חוקיות בשטחים פלסטיניים כבושים לבין מדינת ישראל בגבולות 1967. כאזרחים ישראלים, אנחנו מודאגים ממחויבות הממשלה להחיל את הכיבוש ולספח דה-פקטו שטחים פלסטיניים כבושים", כתבו. "אנחנו מברכים על הצעדים הנחוצים לעצירת השחיקה של האפשרות להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. אנחנו מאמינים שיש לנקוט צעדים נוספים כדי ליצור שינוי משמעותי בפעולות ממשלת ישראל. בין היתר, שמחנו לשמוע על הדיונים בבלגיה על החרמת הסחר עם ההתנחלויות", נאמר במכתב. "אנחנו מקווים שבלגיה תיקח מנהיגות ותקדם את הנושא מול מדינות נוספות באיחוד האירופי במהלך 2022", הוסיפו.

"נהיה יותר ויותר ברור שהכיבוש לא רק גורם נזק בלתי ניתן לתיקון לפלסטינים, אלא משחית את המוסריות של ישראל ומאיים על עתידה כמדינה דמוקרטית", כתבו. "ההתנחלויות הישראליות הן המקור העיקרי להפרת זכויות אדם של פלסטינים, והרחבתן מחרבת את האפשרות לפתרון שתי המדינות. לא רק שהמשך הקשר הכלכלי והסחר עמן אינו מוסרי – הוא גם משמש לחיזוק מפעל ההתנחלויות הישראלי, הופך את אירופה לשותפה למעשה לא חוקי ומרחיק אותנו מפתרון של שלום לסכסוך הישראלי-פלסטיני. כישראלים, אכפת לנו מאוד מעתיד המדינה שלנו. אנחנו מקווים ששותפינו בקהילה העולמית ישתפו איתנו פעולה בבניית עתיד של שוויון וכבוד לכל האנשים, ישראלים ולפלסטינים כאחד, שרואים במקום הזה בית".

יצוין שבלחץ המתנחלים הימין הבדלני הפלמי הקים לאחרונה שדולה למען ההתנחלויות בפרלמנט הבלגי. על כך מסר חבר הפרלמנט הבלגי קון מטסו, מסיעת הברית הפלמית החדשה לאחר ביקור בישראל. במהלך הביקור נפגש מטסו עם נשיא המדינה יצחק הרצוג  ועם ראשי המתנחלים. הברית הפלמית החדשה דוגלת בפירוק בלגיה והקמת מדינה פלמית עצמאית, מצטיינת בשנאה למהגרים ומקדמת מדיניות ניאו-ליברלית קיצונית.  נמסר כי "השדולה תעסוק במלחמה במימון האיחוד האירופי להשתלטות בלתי חוקית פלסטינית בשטחי סי, במאבק נגד המימון של הרשות הפלסטינית למחבלים היושבים בכלא בישראלים ובעצירת היוזמה האירופית לסימון מוצרים המיוצרים ביו"ש".

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/112927