חמישה מפגינים עוכבו בקיסריה; תושב אום אל-פחם שהפגין נגד המלחמה שוחרר לאחר 8 חודשי מעצר

חמישה מפגינים עוכבו אמש (שישי) סמוך לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה בעת שקראו קריאות נגד ממשלת הימין. ארבעה מהם נעצרו ואחד שוחרר ומאוחר יותר הם הועברו לתחנת חדרה בה נערכה מחאה נוספת – בדרישה לשחררם.

בין העצורים אתמול: ד"ר יולנדה יבור, מהבולטות במחאת קיסריה, ששבה להפגין לראשונה בתום ארבעים יום של הרחקה. היא נעצרה זו הפעם העשירית בסמוך לביתו של נתניהו והועברה לבית המעצר קישון. המשטרה אמרה כי היא מייחסת לארבעה עבירה של "הפרת הסדר הציבורי" וצפויה להביא אותם הערב בפני שופט בבית משפט השלום בחיפה.

עו"ד נעם משי, ממערך ההגנה על עצורי המחאה, ביקש אמש לקיים למעוכבים שימוע טרם מעצר, כפי שקובע החוק, אולם קצין משטרה בתחנת חדרה סירב. "משטרת חדרה בשיאה", נמסר ממערך ההגנה עצורי המחאה. דובר המשטרה מסר כי "הלילה התקיימה הפגנה בלתי חוקית סמוך לביתו של ראש הממשלה בקיסריה, במהלכה נעצרו לחקירה ארבעה מהמפגינים בחשד להפרת הסדר הציבורי". יצוין שערב (מוצאי שבת) צפויה הפגנה נוספת נגד ממשלת הימין ולמען שחרור החטופים בקיסריה וב-60 מוקדים נוספים ברחבי הארץ – תל-אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, כפר סבא, נתניהו, רעננה ועוד.

בתוך כך, מרכז עדאלה מסר כי ביום חמישי ולאחר שמונה חודשי מעצר, בית משפט השלום בחיפה הורה על שחרורו של מוחמד ג'בארין, תושב אום אל-פחם שהואשם ב"הזדהות עם ארגון טרור והסתה לטרור" לאחר שהשתתף בהפגנות נגד המלחמה ברצועת עזה. בהחלטת בית המשפט כתבה השופטת מריה פיקוס בוגדאנוב כי עלול להיווצר מצב שבו ג'בארין יישאר במעצר למשך זמן ארוך יותר ממה שצפוי לו במקרה ויורשע. הפרקליטות ערערה על החלטת השופטת לשחררו, והחלטת בית המשפט המחוזי בערר תינתן מחר בבוקר.

ממרכז עדאלה נמסר בתגובה כי "מאז ה-7 באוקטובר פרקליטות המדינה עושה באופן שיטתי ומכוון שימוש לרעה בהליך הפלילי לצורך הרתעה, ענישה ודיכוי פוליטי. עשרות רבות של פלסטינים אזרחי ישראל ותושבי ירושלים המזרחית מוחזקים ללא הצדקה מאחורי סורג ובריח במשך חודשים ארוכים בגין אישומים בעבירות ביטוי בטרם הורשעו".