ח"כ עודה: ממשלה לפיד-בנט הימנית הממשיכה במדיניות הכיבוש של נתניהו

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש), תקף אתמול (שבת) בחריפות את ממשלת לפיד-בנט באירוע שבתרבות שנערך בבאקה אל-גרבייה.  "זו ממשלה ימנית הממשיכה במדיניות הכיבוש של נתניהו. הפגיעה בירושלים המזרחית הייתה חסרת תקדים מאז 67', גם במסגד אל אקצא, הריסת בתים בנגב והמתקפה המשטרתית בנגב הייתה חסרת תקדים מאז סיום המשטר הצבאי, מספר הנרצחים בחברה הערבית השנה זהה לחלוטין למספר הנרצחים בשנה שעברה".

ח"כ עודה התייחס גם למפלגות העבודה ומרצ שבקואליציה הימנית: "במאבק על הדמוקרטיה יש סוגיות כמו ההגנה על בית המשפט העליון, האקדמיה, והתקשורת – שהן חשובות אבל לא מהותיות. ויש את הסוגיות המהותיות לדמוקרטיה כמו המשך כיבוש העם הפלסטיני, האפליה נגד האזרחים הערבים, והמדיניות הכלכלית הניאו-ליברלית. בשמאל הציוני רוצים שאנחנו, האזרחים הערבים, נתגייס כמו חיילי מילואים למען בית המשפט, אבל שנוותר על המאבק על מהות הדמוקרטיה. אנחנו מסרבים להצעה הזאת ואומרים – יש לנו חלופה עדיפה לשני העמים. המאבק המשותף למען הדמוקרטיה על כל היבטיה, למען השלום, השוויון והצדק החברתי, וגם למען בית המשפט, תקשורת ואקדמיה יותר דמוקרטיות ויותר חזקות".

במהלך השיחה כינה ח"כ עודה את יו"ר רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, כ"ערבי מחמד" בשל שיתוף הפעולה שלו עם ממשלת בנט-לפיד. לדבריו "הגיע פלסטיני שמוכן להודות שמדינת ישראל תישאר יהודית ולקרוא למדינות ערב לעשות שלום ונורמליזציה וכך לעקוף את הבעיה הפלסטינית, מה יותר נוח מאשר ערבי מחמד כזה?".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה צועד בהפגנה לציון 55 שנות כיבוש שנערכה בתל-אביב, 18 ביוני 2022 (צילום: זו הדרך)

 

עוד הוא הוסיף "הם חיפשו ערבי כזה מאז תקופת הממשל הצבאי, ערבי כזה שאפשר לחיות איתו ולהגיד מילים יפות כמו 'מנהיג אמיץ'" והמשיך, "אנחנו לא מקבלים את זה. אנחנו בני הארץ הזו, אנחנו רוצים שלום ושוויון בין יהודים לערבים – מדינה לצד מדינה ושוויון זכויות מלא בין האזרחים". בהתייחס לכניסתו של יאיר לפיד לתפקיד ראש הממשלה ולאפשרות שהרשימה המשותפת תתמוך בממשלה בראשותו אחרי הבחירות, עודה אמר "מבחינתנו, במידה ואכן יהיו הסכמות לקדם את הערכים של שלום ושוויון, נהיה מוכנים לחפש כל דרך איך להשפיע. אבל להגיד לי שביבי מסית ושאר הדברים לא חשובים – זה לא יהיה". הוא חידד כי לא יתמוך בממשלה שכוללת את נציגי המתנחלים, בימינה או תקווה חדשה. "אני לא מוכן להיות על המתנחלים בשום פנים ואופן. מה אני ואיילת שקד נהיה בממשלה אחת? גדעון סער הוא לכאורה ימין ליברלי זה יותר גרוע משמאל ציוני".

 

סרטון – ח"כ עודה באירוע שבתרבות שנערך אתמול בבאקה אל-גרבייה: https://www.facebook.com/AymanOdeh1975/videos/1012719772778773