ח"כ ג'בארין בפנייה לשרי האוצר והחינוך: שלמו שכר מלא למורים ולגננות

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש – הרשימה המשותפת) פנה לשר האוצר משה כחלון ולשר החינוך רפי פרץ בדרישה לא לפגוע בשכר המורים. ג'בארין כתב "בכירי משרד האוצר הציבו איום בפני המורים – חל"ת בכפייה ל-180 אלף עובדי הוראה. האפשרויות האחרות שכנראה נשקלות ע"י האוצר הן שכר חלקי על חודשי ההשבתה, וקיצור של החופש הגדול. אוכלוסיית המורים עובדת קשה בימים אלה ועסוקה במשימה חשובה מאין כמוה – לימוד הילדים של כולנו באמצעות עזרים טכנולוגיים". ח"כ ג'בארין הדגיש: "אנחנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בשכר המורים. הרשימה המשותפת תעמוד לצד המורים, ותיאבק נגד כל החלטה לפגוע בשכרם.

ח"כ יוסף ג'בארין עם ילדי בתי הספר בעירו, אום אל-פחם, ביום הילד הבינלאומי (צילום: אל אתיאחד)

 

על פי ידיעה המתפרסמת בגיליון השבוע של "זו הדרך", מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, נפגשה בתחילת השבוע עם נציגי משרד האוצר ודרשה כי שכרם של עובדי ההוראה ישולם במלואו. בפגישה הסבירה המזכ"לית כי עובדי הוראה שעובדים מהבית עובדים לעתים רבות קשה יותר מאשר בהוראה פרונטלית, ולכן אין שום סיבה שלא יקבלו שכר מלא. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, שיגר באותו יום מכתב לרבבות חברי הארגון ובו הבהיר כי "ההסכם הקיבוצי עמנו מגדיר את השכר שכל אחת ואחד מאיתנו צריך לקבל תמורת עבודתו, בהתאם להיקף משרתו הקבוע בו שובץ ועבד מתחילת שנת הלימודים. אנחנו לא שובתים ולא ביקשנו חל"ת. במקרה של שביתה, מכריז ארגון המורים על כך מראש – ולא עשינו זאת. מכאן שאין זו שביתה. חופשה ללא תשלום (חל"ת) מקבל רק מי שביקש זאת בכתב ממעסיקו, מה שלא נעשה".

עוד הסביר ארז: "מפאת המצב המיוחד שמדינת ישראל נקלעה אליו במאבק עם נגיף הקורונה החליט משרד החינוך, בתיאום עמנו, להמשיך את עבודתנו מהבית באמצעות המדיה הדיגיטלית, מערכת הקשר הבית-ספרי, מערכי שיעור מצולמים ועוד אמצעים הקשורים במערכת החינוך. אנחנו ממשיכים לשמור על מתח לימודי; להכין את התלמידים לבחינות סיום, למבחני בגרות ולביצוע פרויקטים שונים; להיות להם למשענת רגשית; ולהמשיך לעסוק בעבודתנו החינוכית. לאור זאת, חרושת השמועות בדבר הארכת שנה"ל, ביטול חופשות, הפחתת שכר וכד' אינה אלא 'בלוני ניסוי' המשוחררים בידי המעסיקים השונים". ארז הדגיש: "לא ניתן יד לכל פגיעה בציבור חברינו המורים ואני מבקש מכל מי שנלחץ – להירגע, לפחות בתחום של יחסי עבודה ותנאי עבודה. עד כה לא התקיים כל דיון עמנו במשרד האוצר. וגם אם יתקיים, לא נוותר על זכויותינו".

על פי ידיעה שפורסמה הבוקר במקומון החיפאי "כלבו", עיריית חיפה הוציאה מאות מורים מקצועיים, שהם עובדי עירייה, לחופשה ללא תשלום (חל״ת) ופגעה קשות בלמידה מרחוק ובהכנות של התלמידים לבחינות הבגרות. בעקבות היציאה לחל״ת שלחו המורים הודעת ווטסאפ לתלמידים, ובה הם הודיעו להם כי בעקבות המצב הם לא יכינו אותם לבחינות הבגרות. במקביל הוציאו גם בתי הספר העירוניים הודעה לתלמידים שבה נכתב: "בעקבות החלטתה של עיריית חיפה להוציא את המורים שאינם מחנכים ואת היועצות לחל"ת, אנו נאלצים להפסיק את שגרת הלמידה מרחוק לעת עתה. יתקיימו רק שיעורי חינוך. בכל מקרה של שינוי, נעדכן".