חד"ש על החלטת בית הדין הבינלאומי לצדק: הפסקת האש הכרחית – יש לסיים את המלחמה

בית הדין הבינלאומי לצדק הורה אחה"צ (שישי) לישראל לעצור מיד את המבצע הצבאי ברפיח ולפתוח את מעבר רפיח וקבע כי פעולותיה לפינוי האוכלוסייה הפלסטינים וצעדים אחרים שנקטה "לא היו מספקים". עוד הוציאו השופטים צו המאפשר לוועדות וגופי חקירה מטעם האו"ם להיכנס לרצועת עזה כדי לברר חשדות להפרת האמנה בדבר מניעת השמדת עם. צו נוסף מחייב את ישראל להגיש לבית הדין דו"ח על יישום הפסיקה ופעולותיה בעניין בתוך חודש. 13 שופטים תמכו בהוצאת הצווים לעומת שניים שהתנגדו – אהרן ברק (שלא נכח באולם מסיבות משפחתיות) והשופטת האוגנדית ג'וליה סבוטינדה.

בפתח דבריו הסביר נשיא בית הדין, נוואף סלאם, כי במוקד הדיון בעתירה נדרשו השופטים לברר אם חל שינוי במצב בשטח ביחס לזה ששרר בסוף מרץ. בעניין זה הוא ציין כי המצב ברפיח "הידרדר עוד יותר" וכי מאות אלפים נטשו את העיר. הוא הגדיר את המצב "הרסני" וציין כי בית הדין לא השתכנע כי מאמצי הפינוי של ישראל, ובמיוחד ברפיח, מנעו את הסיכון והנזקים מהפעולה הצבאית. כדוגמה לכך, הוא ציין כי תושבים שפונו הושארו ללא קורת גג ותנאים הומניטריים מתאימים אחרים.

בעקבות כך פסק בית הדין כי "נוצרו התנאים להוצאת צעדי חירום נוספים". בהתייחס לצו הראשון העוסק במבצע ברפיח, הוא דורש את הפסקת הפעילות "ככל שהיא פוגעת באוכלוסייה אזרחית". להסתייגות זו אין משמעות של ממש הואיל וכל פעולותיה של ישראל בשטח הן צבאיות. "ישראל חייבת להפסיק מיד את ההתקפה הצבאית שלה וכל פעולה אחרת בנפת רפיח שעלולה להמיט על הפלסטינים תנאים אשר יש בהם בכדי להביא להשמדה פיזית, מלאה או חלקית", לשון הפסיקה.

חד"ש מסרה בתגובה להחלטת בית הדין בהאג: "הפסקת המבצע ברפיח היא הכרחית – הפסקת המלחמה כולה וקידום עסקת חטופים היא צו השעה". עוד נמסר כי "החלטת בית הדין לא מותירה מקום לספק – מלחמת החורבן בעזה היא פשע מלחמה מתמשך. החורבן הפיזי, ההרעבה האכזרית – כל אלה לא ניתנים לנימוק או להסבר, ואינם עומדים בעקרונות הבסיסיים של אנושות. על ממשלת ישראל לקבל את הכרעת הדין ולעצור את המבצע ברפיח באופן מידי. אך זה לא מספיק – עליה לפעול להפסקת המלחמה כולה ולהסכם חילופי חטופים/אסירים שיביא להפסקת אש מתמשכת וקבועה."

"אם אנשי הימין הקיצוני בשלטון יחליטו להתעלם מצווי בית הדין ולהוסיף לקדם את חזונם המשיחי של כיבוש ויישוב מחדש של הרצועה, על הקהילה הבינלאומית לפעול מול ישראל כמדינה עבריינית, ולהכיר מיד במדינת פלסטין עצמאית. אנו קוראים לארצות הברית שלא להגן הפרת החוק הישראלית במועצת הביטחון ולספק לה וטו. הדין הבינלאומי מוכרח לחול גם על בנות בריתה של ארה״ב", הדגישו.

 

עוד בנושא:

מק"י וחד"ש בעקבות החלטת התובע הראש בהאג: כיבוש ומלחמה מובילים לפשעים