ועדת האתיקה הרחיקה את ח"כ עאידה תומא-סלימאן מהכנסת לחודשיים

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה הבוקר (רביעי) להטיל סנקציות על חברות הכנסת עאידה תומא-סלימאן (חד"ש) ואימאן ח'טיב-יאסין (רע"מ) זאת בעקבות אמירותיהן בעניין המלחמה  בעזה. ח'טיב-יאסין הורחקה מישיבות ועדות הכנסת והמליאה לחודש, ותומא סלימאן הורחקה לחודשיים. השכר של שתיהן יישלל לשבועיים. הוועדה החליטה להרחיק את תומא-סלימאן לחודשיים מהכנסת בעקבות ציוץ בחשבון הטוויטר לפיו צה"ל תוקף את בית החולים שיפא בעזה.

יצוין שכוחות צה"ל פועלים מהבוקר באחד המתחמים בבית החולים שיפא בעזה, ומדובר צה"ל נמסר כי "הפעולה מבוססת על מידע מודיעיני וצורך מבצעי".

ח"כ תומא סלימאן מסרה בתגובה: "החלטת ועדת האתיקה אינה השתקה אישית שלי בלבד. אלא השתקה של ציבור שלם אותו אני מייצגת והשתקה של כל מי שמעז להשמיע קול שאינו בקונצנזוס. אני רואה בחומרה רבה את החלטת הועדה שנותנת יד לריסוק חופש הביטוי בתוך משכן הכנסת ומחוצה לו", הוסיפה, "ורואה לנכון להזהיר מההשלכות הרות הגורל שיהיו לכך גם על נציגים בפרלמנט וגם על הציבור בכללותו לרבות המיעוט הערבי".

עוד היא הוסיפה: "לא במקרה הסנקציות שהושתו עליי הן בדמות הרחקה, השתקה ושלילת זכותי וחובתי להשתתף בוועדות הכנסת והמליאה ולבצע בקרה בפועל על החלטות שלטוניות שכן ברור לי שהמטרה אינה שמירה על כבוד הכנסת ומעמדה אלא השתקת כל ביקורת שאינה מתיישבת עם דעת הרוב. אמשיך לייצג את עמדותיי ולפעול לפי עקרונותיי כנגד מלחמות ונגד פגיעה באוכלוסייה האזרחית ובעד פתרון פוליטי בתוך הכנסת ומחוצה לה".

בטרם פרסמה ועדת האתיקה אץ החלטתה, מק"י וחד"ש פרסומו הודעה משותפת לפיה ממשלת הימין נחושה להסלים את הרדיפה הפוליטית ו"ההסתה נגד נבחרי הציבור נמשכת לצד רדיפתם של עשרות פעילים הקוראים לסיום מידי של המלחמה ולהפסקת הרג האזרחים החפים מפשע בעזה, כחלק מקמפיין משולח רסן שמנהלים הימין הקיצוני וגרורותיו ברשתות החברתיות ובאמצעותן".

לדבריהן "הרדיפה הפוליטית הזו הסתכמה היום בהסתה אלימה נגד ח"כ תומא-סלימאן, נגדה נשלחו יותר מ-2,500 תלונות לוועדת האתיקה הפרלמנטרית בגין 'תמיכה בטרור' – זהו שיא במספר התלונות שהוגשו לוועדה זו נגד חבר כנסת אי פעם. הסתה בוטה זו נגד החברה עאידה תומא-סלימאן, על כך שמילאה את חובתה ההומניטרית והפוליטית לקרוא להפסקה מיידית של המלחמה בעזה ולדבר על זוועות הכיבוש והתוקפנות המתרחשים כעת, חושפת את מאמצי הממשלה הכפולים – מחד, לחפות על כישלונותיה הצבאיים, ומאידך להעסיק את דעת הקהל במה שהיא מכנה "האויב הפנימי" – אויב שיצירתו היא מרכיב חשוב בהתפתחותם של משטרים פשיסטיים אנטי-דמוקרטיים. זה מה שאנו רואים כאן היום".

"ההסתה האלימה נגד נבחרי ציבור בזירות השונות היא הוכחה להתפרעות משוללת הרסן של הימין הקיצוני לאחר שנים של הסתה, שחיתות וחתירה לדיכוי והפללה של האזרחים הערבים וכל קול פרוגרסיבי שדוגל בעמדות הומניטריות הקוראות לסיום המלחמה ולפתרון מדיני ולא צבאי. אנו מחזקים את ידיהם של חברתנו עאידה, של חבר הכנסת עופר כסיף, שהורחק ל-45 יום מהכנסת וועדותיה, ושל חברי הכנסת איימן עודה ויוסף עטאונה – כולם נתונים לאיומים ולהסתה בוטה על בסיס יומיומי. אנו מחזקים גם את כל מי שנרדף פוליטית באמצעות הרשתות החברתיות או באוניברסיטאות ובמקומות העבודה. אנו מדגישים כי הפשיזם לא ייעצר ב'אויב'. שיטת דיכוי וגזענות זו תתרחב ותשפיע על כולם בארץ הזו אם לא נתאחד כדי להדוף אותה", הדגישו.

יצוין שב-19 באוקטובר האחרון ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להרחיק את ח"כ כסיף מהכנסת ל-45 יום ולשלול את שכרו לשבועיים. זאת, בשל התבטאויותיו נגד מלחמה ברצועת עזה. כסיף לא יוכל להשתתף בדיוני המליאה והוועדות וכניסתו למליאה תתאפשר רק לצורך הצבעה. ח"כ כסיף כינה את החלטת הוועדה בה לנציגי ממשלת הימין הקיצוני "עוד מסמר בארון הקבורה של חופש הביטוי הפוליטי". "בכל אחד מראיונותיי הדגשתי את הגינוי המלא וסלידתי העמוקה ממעשי הטבח הנפשעים של חמאס. אמירותיי הפוליטיות נגד הכיבוש והמלחמה אינן אמירות נגד ישראל, שכן שלום וצדק משרתות גם אותה ואת תושביה", הדגיש.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124708