התחדשו המחאות בקניה לאחר שבלחץ המפגינים הנשיא רוטו ביטל את חוק התקציב

המחאות ההמוניות לא פסקו אתמול (חמישי) ברחבי קניה גם לאחר שהנשיא ויליאם רוטו, משך את הצעת חוק התקציב ובה העלאות מיסים בשורה ארוכה של מוצרי יסוד. הודעת הנשיא באה בעקבות הפגנות גדולות בבירה ניירובי ובעריה הגדולות של המדינה האפריקאית. עד עתה נהרגו לפחות 23 בני אדם מירי המשטרה במחאה נגד אישור החקיקה שפרצה בשבוע שעבר.

ההחלטה המפתיעה של רוטו שלא לחתום על חוק התקציב באה לאחר עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים מחוץ לבניין הפרלמנט בניירובי וברחבי המדינה. חובשים סיפרו כי עשרות בני אדם נפצעו בעימותים, רבים מהם מיריות. המפלגה הקומוניסטית של קניה פרסמה הודעה בעקבות הצהרתו של רוטו לפיה "הודעת הנשיא מהווה הישג כביר למאבק העממי נגד התקציב מבית היוצר של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. אך כדי להגשים את יעדי המאבק יש לדרוש את התפטרות הנשיא וממשלתו. העם זקוק לממשלה אחרת ואחראית הדואגת לצרכיו". יצוין שפעילים קומוניסטים, בייחוד חברי הנוער הקומוניסטי וסטודנטים לוקחים חלק פעיל בהפגנות.

כאמור, ביטול החוק הוא ניצחון גדול לתנועת המחאה בהובלת צעירים שמתחו ביקורת קשה ברשת החברתית נגד העלאת המסים. המחאה המקוונת התפתחה לעצרות בהשתתפות המונים, בדרישה לשינוי פוליטי מן היסוד, במשבר הפוליטי החמור ביותר אליו נקלע רוטו מאז עלה לשלטון לפני שנתיים תוך הבטחה "לשפר את רמת החיים של אזרחי קניה העניים".

על פי הפרסומים בעיתוני ניירובי הפגנות המחאה חצו את הקווים הגיאוגרפיים, חברתיים ואתניים. ההפגנות נערכות בלפחות 35 מתוך 47 מחוזות במדינה, מערים גדולות לאזורים כפריים – אפילו בעיר הולדתו של הנשיא, אלדורט ובקרב בני הקבוצה האתנית שלו קלנג'ין.

בשנים האחרונות אזרחי קניה התקשו להתמודד עם כמה משברים כלכליים, שפקדו את המדינה בעקבות מגפת הקורונה, המלחמה באוקראינה, שנתיים רצופות של בצורה ופיחות במטבע המקומי. על פי דרישת קרן המטבע והבנק העולמי בחוק התקציב נקבעה שיש לגייס 2.7 מיליארד דולר נוספים ממיסים, כחלק ממאמץ לצמצם את החוב הלאומי.