התוצאות המפתיעות של הבחירות בהודו: מאמצי מודי לקדם הפיכה משטרית בקשיים

נרנדרה מודי, ראש הממשלה ההודי הימני החדש-ישן, הושבע לתפקיד ביום ראשון האחרון בפעם השלישית. לממשלתו הכוללת 71 שרים ומזכירי מדינה צפוי עתיד לא קל. בשבוע שעבר הסתיימו הבחירות בהודו לאחר חודשים ארוכים ו-7 סבבי הצבעה שתוצאותיהם מפתיעה ביותר. בניגוד לסקרים ולתחזיות, מודי לא השיג את המטרה ששם לעצמו: להגדיל את סיעתו בפרלמנט ל-370 מושבים, כך שעם  עוד כ-30 בעלי ברית יחזיק בכוח אבסולוטי בשלטון.

ההיפך הוא שקרה: מפלגתו בהראטיה ג'נאטה (BJP), איבדה את הרוב בפרלמנט לראשונה מזה עשור, וכעת היא תלויה בבני בריתה האזוריים. לעומתם, ברית אינדי"ה הצליחה להגדיל את כוחה של האופוזיציה בהובלת מפלגת הקונגרס. בברית חברות עשרות מפלגות כלל-ארציות ומקומיות ובהן המפלגה הקומוניסטית והמפלגות הקומוניסטית-מרקסיסטית, הקומוניסטית מרקסיסטית-לניניסטית והסוציאליסטית-המהפכנית.

אופוזיציה לא יציבה

בצד ציון ההישג של האופוזיציה המאוחדת, יש לזכור שזו ברית מאוד לא יציבה. בין מרכיביה – "שיבסנה", מפלגת ימין קיצוני אזורית שמתנגדת למודי ואף הגיעה להישגים רבים במדינת מהרסטרה, בה הביסה את מפלגתו של מודי אך בכך חיזקה את הימין הקיצוני. לעומת זאת, במסגרת הברית הצליח השמאל להגדיל במעט את כוחו ולפרלמנט בדלהי נכנסו נציגים של המפלגות הקומוניסטיות והסוציאליסטיות.

חשוב לציין כי דווקא באזור הבחירה של איודה, שבו מודי חנך רק לפני כמה חודשים את מקדש ראם על הריסות המסגד "בברי מסג'יד", הפסיד המועמד שלו לטובת מועמד של המפלגה הסוציאליסטית. הדבר הביך מאוד את מודי ומפלגתו שהפכו את המקום סמל של שלטונם ושל מדיניותם הגזענית.

בדרום הודו מסורתית האזרחים אינם מצביעים לימין של מודי. בולטת במיוחד מדינת קרלה, בה במשך שנים שולטים הקומוניסטים ובבחירות הכלליות התושבים נותנים את קולם לקומוניסטים ולקונגרס. הימין שבשלטון לא זכה בשנים קודמות אפילו במושב אחד בפרלמנט. בבחירות אלה לראשונה הצליחו מודי ומפלגתו לכבוש מושב אחד. זאת, הודות לדגש הגדול ששם מודי בדרום בקמפיין הנוכחי. מודי אף ביקר באזור זה יותר מבכל מקום אחר. יש לציין כי הבהראטיה ג'נאטה פעלה באסטרטגיה אחרת בדרום הודו. במקום לדבר על לאומנות הינדואית ועל דת, מועמדיה התייחסו בעיקר לסוגיות הכלכליות, לתוכניות רווחה ולפיתוח תעשייתי – נושאים חשובים בדרום המתפתח.

סופו של עידן מודי?

עם פרסום תוצאות הבחירות מסר דובר המפלגה הקומוניסטית: "דין הבוחר פירושו סוף עידן השלטון האוטוריטרי, הפשיסטי והחד-מפלגתי של מודי". יחד עם זאת  ציינו הקומוניסטים, כי אילו מפלגות ברית האופוזיציה היו משתפות פעולה בצורה טובה יותר והיו שמות את היריבויות ההיסטוריות בצד – ההפסד של מודי יכול היה להיות גדול יותר. כמו כן הדגישה המפלגה הקומוניסטית את הבעיות שצצו במערכת הבחירות, ביניהן – הדחייה של הבחירות בחודשיים כדי לקיים שבעה סבבים אזוריים; השתיקה של ועדת הבחירות אל מול ההסתה האלימה הפרועה והגזענית של מועמדי הימין; הסקרים החד צדדיים לחלוטין ביום הבחירות; ושוק המניות ההודי שזינק טרם פרסום התוצאות בציפייה לניצחונו הגורף של מודי. לטענת המפלגה הקומוניסטית מדובר בהתנהלות לא-תקינה של גורמים שלטוניים. המפלגה קראה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא.

לאחר הבחירות ניצב מודי בפני הממשלה השלישית שלו חבול אבל חזק דיו. אבל ייתכן שייאלץ לגנוז את תוכניותיו הגדולות לשינוי החוקה במסגרת הפיכה משטרית. הוא יהיה חייב להקדיש את חמש השנים הבאות לשיקום מפלגתו ולחשיבה מחדש על האסטרטגיה שהוא הוביל עד כה. האתגר העומד כעת בפני האופוזיציה הוא להישאר מאוחדת, ולהיאבק ללא פשרות במדיניות מודי הגזענית והניאו-ליברלית. הקרב הפוליטי הבא בהודו יתנהל בעוד שנתיים בעת שיערכו הבחירות במדינות הפדרציה הגדולה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/128800