הצבא מנע סיור של פעילי 'מסתכלים לכיבוש בעיניים'; עצורים במחאה בשייח' ג'ראח

צבא הכיבוש מנע אתמול (שבת) סיור של פעילי "מסתכלים לכיבוש בעיניים" לעין א-רשאש, כפר פלסטיני הסובל מהתנכלויות של מתנחלים ונמצא באזור שממנו התפנו בשנה האחרונה ארבע קהילות רועים. כשהסיור התקרב לכפר הוצג למשתתפיו צו חתום בידי מח"ט בנימין, לירון ביטון, המורה על שטח צבאי סגור שהוצא הבוקר למשך יממה.

פעילי "מסתכלים לכיבוש בעיניים", עתרו לבג"ץ מיד עם קבלת הצו באמצעות עורכי הדין ריהאם נסרה ואלון ספיר. "צווי שטח צבאי סגור המונעים פעילות מחאה לגיטימית נגד הכיבוש, ללא כל נימוק ביטחוני, הפכו לפרקטיקה שיטתית ודפוס פעולה שחוזר על עצמו של צה"ל", מסרו עורכי הדין ל"הארץ". "העותרים מתכוונים להשתמש בעובדת היותם אזרחים ישראלים בעלי זכויות, בניגוד לתושבים הפלסטינים, על מנת לאתגר את הדיקטטורה הצבאית בשטחים ואת איסור ההפגנה דה-פקטו בהם".

"הסיור שלנו לקהילות הרועים המאוימות, נתקל בצו שטח צבאי בדרך לקהילת עין רשאש. במקום לפגוש באנשי הקהילה בסולידריות, נאלצו המשתתפים לצפות מרחוק על היישוב. רועי עין רשאש סובלים מאלימות המתנחלים כדבר שבשיגרה. בחודש האחרון פעילים נוכחים בקהילה 24 שעות ומדי יום לנוכחות מגינה", נמסר מהתנועה. "הצבא והמתנחלים חד-הם", הדגישו.

אחרי שנחסם הסיור המודרך בדרך לעין רשאש, הגיעו המשתתפים לשרידי עין סמיה. "במקום ראו המסיירים במו עיניהם בתוצאה של התנכלויות המתנחלים. פורעי המאחזים הקטנים, שטופחו בסמוך להתנחלות כוכב השחר, מררו את חיי אנשי עין סמיה עד שנאלצו לעזוב את אדמתם לפני חודשים אחדים. זה מה שנותר בשטח", נמסר. לפי נתונים של הסוכנות ההומניטרית של האו"ם, מאז שנת 2022 גורשו 1,105 פלסטינים מקהילות הרועים בגדה המערבית מבתיהם – בגלל אלימות המתנחלים. בקהילת אום א-רשאש חיים כיום כ-85 תושבים שמתפרנסים מרעייה

בתוך כך, פעילת "מסתכלים" עוכבה למשך שעות ושני פעילים נוספים נעצרו אתמול בבית פוריק בעילת שהות בשטח "איי", למרות שאיש מהם לא נכנס לאזור זה. כמו כן, בעת מעצרה שוטר הלם במכונית של הפעילים. המכונית נמצאה כשהשמשה ליד הנהג מנופצת; שוטר שצולם כשלמדיו מפת ארץ ישראל השלמה ומגן הדוד.

יצוין שביום שישי נערכה ההפגנה השבועית נגד הכיבוש בשכונת בשייח' ג'ראח הפלסטינית בירושלים המזרחית. גם השבוע המשטרה החרימה באלימות דגלי פלסטין שהונפו במקום ושני מפגינים נעצרו. "לא נשתוק אל מול מחיקה וטיהור אתני בחסות ממשלת הימין והמתנחלים", נמסר מ"פרי ג'רוזלם".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124067