הפגנת מחאה של איגודי היוצרים והעובדים בקולנוע והטלוויזיה בעקבות הקפאת תקציבים

שר התרבות מיקי זוהר (ליכוד) ממשיך להקפיא את תקציב הקולנוע הישראלי לשנת 2024. בשבוע שעבר התכנסה מועצת הקולנוע והחליטה שהגיעה העת להפסיק את הקפאון בניגוד לדעתו של שר התרבות.

לדברי מטה היצירה הישראלית של איגודי היוצרים והעובדים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה "השר זוהר החליט לדחות את החלטתה של מועצת הקולנוע ולהמשיך את הקפאון ולמנוע את העברת תקציבי הקולנוע דבר שיוביל לפגיעה אנושה בפרנסתם של יוצרי הקולנוע וביצירה ובתרבות הישראלית, דווקא בשנה הזו." בעקבות החלטת השר אנשי מטה היצירה יפגינו מחר (שני) בעת ישיבת מועצת הקולנוע, בשעה 15:30 במשרד התרבות, רחוב מנחם בגין 86, קומה 4, תל-אביב. "נחזק את מועצת הקולנוע בהחלטתם ונקרא להם להמשיך להיאבק על הקולנוע הישראלי", נמסר.

יצוין שלפני כשבועיים פורסמה עצומה עליה חתמו יותר מ-1,800 אנשי ונשות תעשיית הקולנוע – ובהם גיא נתיב, ארי פולמן, ניר ברגמן, רני בלייר, לימור פנחסוב יו"ר איגוד הבמאים, דנה מודן, הבמאית טל גרניט, הבמאי ארז תדמור והשחקנית אסתי זקהיים – דורשת משר התרבות לעצור את ה"הפיכה הקולנועית", שלדבריהם תבוא לידי ביטוי באמצעות חקיקה מחודשת של חוק הקולנוע בהובלת משרד התרבות.

הרפורמה המדוברת של משרד התרבות הינה תיקון למבחני התמיכה בתחום הקולנוע, אשר כולל שיטת ניקוד חדשה שתשנה את תפקודן של קרנות הקולנוע, ותשנה את האיזון הקיים בין הישגים מסחריים לבין הישגים אמנותיים. על פי התיקון, התקציב אשר יועבר לקרנות הקולנוע ייקבע על פי קריטריונים שלפיהם יינתן ניקוד גבוה יותר על תמיכה בסרטים מסחריים שצפויים להצליח יותר בקופות, זאת בניגוד לסרטים שאולי הפוטנציאל הרווחי שלהם יותר נמוך – אולם עשויים להצליח בפסטיבלי קולנוע בינלאומיים ולהניב פרסים נחשבים.

בעצומה נכתב "בחודשים האחרונים מוביל משרד התרבות הפיכה קולנועית דרך תקנות חדשות לחוק הקולנוע, שמשמעותן סופו של הקולנוע הישראלי. במסווה של תיעדוף הצלחה מסחרית מאיים שר התרבות להשתלט על תוכן היצירה ועל קרנות הקולנוע. ההפיכה הזו דורסת את כל סוגי הקולנוע, החל מקולנוע עלילתי ודוקומנטרי וכלה בסרטים קצרים, סרטי סטודנטים, סרטי אנימציה ומועדי פיתוח. עבור היוצרות ויוצרים, בין אם הם בעלי ותק או בתחילת דרכם, תיחנק כל אפשרות ליצירה. במשך שנים הקולנוע הישראלי סיפר את הסיפור של כולנו. לאחר הרפורמה ייעלם הסיפור ואיתו גם תעשיית הקולנוע שמפרנסת מאות אלפים. כל אלה נעשים בזמן מלחמה, כשאין לציבור קשב או יכולת אמיתית לבחון את הדברים בקצב המתאים."