הפגינו כדי למנוע גירוש לפליפינים של מהגרת עבודה שבנה נולד בישראל וסיים תיכון

פעילים למען זכויות מהגרי עבודה הפגינו אתמול (שני) נגד גירושה מהארץ של מהגרת עבודה מפיליפינים, ארליזה גרסיה, שבנה נולד בישראל. ההפגנה נערכה בעת דיון בעניינה שנערך בבית הדין לערערים ברחוב בגין בתל-אביב.

עו"ד נטע מישלי מהמוקד לפליטים ולמהגרים הגישה ערר, ובית הדין לעררים קבע כי לא יהיה גירוש עד למועד הדיון שנערך אתמול. אך העובדת עדיין בכלא, והגירוש לא בוטל, אלא רק הוקפא. זו ההפגנה השנייה הנערכת כדי למנוע את הגירוש, ב-25 ביוני עשרות מחו מול משרד הפנים בתל-אביב

עם תחילת החופש הגדול פקחי משרד הפנים עצרו את העובדת ואמו של דן ישראל, נער בן 18 יליד ישראל שחי כאן כל חייו, תלמיד י"ב ופעיל בשבט הצופים איתן. ישראל אמור להישאר לבד בישראל – ללא אימו.

לפני שבועות בודדים דן הצטרף לפנייה לשר הפנים משה ארבל בבקשה להסדיר את מעמדם של ילדי מהגרים תלמידי י-י"ב שחיים בישראל כל חייהם ומבקשים להפוך לאזרחים. השר ארבל טרם השיב להם, ובינתיים פקחי ההגירה פעלו כדי לעצור ולגרש של אמו של אחד מהילדים היוזמים. "בזמן שישראל מבקשת לייבא עוד מאות אלפי מהגרי עבודה – היא פועלת כדי לגרש מכאן אם לילד ישראלי לכל דבר. לא ניתן לזה לקרות", נמסר מהמוקד.

במכתבם התלמידים כתבו שבעבר, "העניקו ממשלות ישראל מעמד קבע לילדים במצבנו: ילדים ששהו בישראל חמש שנים ויותר, שנולדו, גדלו והתחנכו כאן, שלטו בשפה העברית והתערו בחברה הישראלית. זה לא היה מעשה של חסד, אלא הכרה בכך שהוריהם אמנם הגיעו לפה כמהגרים, אך הילדים הם ישראלים לכל דבר: הכרה בכך שמדינת המוצא של הוריהם היא מדינה זרה עבורם; הכרה בכך שגורלם נקשר בישראל; והכרה בתרומה הייחודית שלהם לחברה הישראלית".

"לראשונה מאז שהחליטה ישראל להסדיר את מעמדם של ילדי המהגרים, לפני קרוב ל-20 שנה, עומד דור שנולד וגדל כאן על סף בגירות – בלי שהייתה לו הזדמנות להסדיר את מעמדו ולהפוך לישראלים מן המניין. לראשונה מאז 2005, בוגרי מערכת החינוך הישראלית יהפכו למועמדים לגירוש. אנחנו, שהיינו פעוטות בזמן שהתקבלה החלטת הממשלה האחרונה בדבר מעמדם של ילדי מהגרים, מבקשים ממך לשנות את המצב הזה", ביקשו.