המונים התכנסו מול ארמון הנשיאות בבוליביה בעקבות ההפיכה הצבאית שסוכלה

המונים התכנסו הבוקר (חמישי) מול ארמון הנשיאות בלה פאס, בירת בוליביה, בעקבות סיכול ההפיכה הצבאית הפרו-אמריקאית שסוכלה. הנשיא הוגו "לוצ'ו" ארסה הביע את תודתו לתומכיו הרבים ואמר "אני מודה לתנועות החברתיות, לאיגודים המקצועיים ולכל העם הבוליביאני, שיצאו לרחובות והתבטאו באמצעות כלי תקשורת שונים, והביעו את התנגדותם הפעילה לניסיון ההפיכה, שפגע בתדמיתה הדמוקרטית של בוליביה ויצרה איודאות מיותרת דווקא בזמנים בהם הבוליביאנים צריכים לעבוד כדי להצעיד את המדינה קדימה. הדמוקרטיה תמיד תנצח! תודה רבה לעם הבוליביאני!".

בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל הודח ראש המטה הכללי הגנרל חואן חוסה זוניגה, יחד עם סגנו. ובמקומו מונתה שרשרת פיקוד עליונה חדשה בצבא בוליביה. ראשי הצבא שהודחו אף נאזקו בידי כוחות הביטחון במדינה ונלקחו למאסר לעיני עיתונאים. בבוליביה מאשימים את ארצות הברית בניסיון המרד הכושל ועד כה לא גינו את ניסיון ההפיכה, כפי שעשו כל מנהיגי מדינות אמריקה הלטינית.

הכל החל אמש כאשר כוחות הצבא השתלטו על הכיכר המרכזית בבירה, מוריליו, ופרצו לארמון הנשיאות, בסיוע כלי רכב משוריינים. מייד הנשיא ארסה, מראשי התנועה למען הסוציאליזם, הכריז כי "המדינה מתמודדת עם ניסיון הפיכה", וקרא "לכבד את הדמוקרטיה ולהגן עליה". בהצהרה מיוחדת הוא דרש "להסיג את הצבא מהרחובות".

עוברי אורח סיפרו לעיתונאים במקום כי רכב משוריין פרץ את הארמון וחיילים נכנסו פנימה. זמן קצר לאחר מכן, הנשיא ארסה השביע רמטכ"ל חדש, שהורה לכוחות בבירה "לחזור לבתיהם". במקביל, בית המשפט העליון גינה את ניסיון ההפיכה, וכינה אותו "מתקפה על יציבות הדמוקרטיה". בתגובה לניסיון ההפיכה, נשיא בוליביה לשעבר אבו מוראלס, מייסד התנועה למען הסוציאליזם, קרא לתומכיו לצאת לרחובות לפתוח בשביתה כללית ללא הגבלת זמן ולחסום כבישים לאורכה ולרוחבה של המדינה כדי לסכל את הניסיון. "צריך לצאת להגן על הדמוקרטיה מפני ההפיכה הנרקמת. לא נאפשר לכוחות המזוינים להפר את הדמוקרטיה", אמר. בהצהרה נוספת, מוראלס אמר כי "הגנרל זוניגה ושותפיו צריכים לעמוד בפני הליך פלילי באופן מיידי".

יצוין שבחודשים האחרונים גברה המתיחות בבוליביה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה, במיוחד בשורות מפלגת השלטון הסוציאליסטית. הנשיא לשעבר מוראלס, שהודח בהפיכה ב-2019, נערך לרוץ נגד ארסה, בעל בריתו לשעבר. זוניגה אמר לאחרונה כי על מוראלס, שהנהיג את בוליביה מ-2006 ועד 2019, "אסור לרוץ שוב בבחירות" ואף איים לעצור אותו אם יעשה כך. אך חרף הקרע ביניהם, מוראלסהתייצב ללא תנאי לצד ארסה וגינה את ההפיכה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/97021/