הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להקמת הרשות הלאומית למאבק בעוני

הכנסת אישרה אתמול (רביעי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק להקמת הרשות הלאומית למאבק בעוני. במליאה הצביעו בעד החוק 21 חברי כנסת ללא מתנגדים. את החוק הציעו חברי הכנסת עאידה תומא-סלימאן (חד"ש), ינון אזולאי (ש"ס), נעמה לזימי (עבודה) ועוד. לפי ההצעה, "הרשות תפעל לצמצום העוני בישראל ובין תפקידיה – גיבוש תוכנית לאומית רב־שנתית ותוכניות שנתיות בנושא ופיקוח על יישומן, הגשת חוות דעת בדבר השלכות על מאבק בעוני שנובעות מחקיקה או חקיקת משנה לוועדת הכנסת, הקמת מרכז לאומי למידע ולמחקר בתחום העוני וניהולו, תיאום בין משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, וייעוץ לממשלה. שר הרווחה ימנה לרשות מועצה שתפעל להתוות את המדיניות וקווי הפעולה של הרשות".

ח"כ תומא-סלימאן אמרה במליאה לפני ההצבעה על החוק כי "הקמת הרשות היא אמירה מאוד חשובה שבאה להגיד – 'אנו אחראים למצב ורוצים לטפל בבעיה הזו'. הרשות תיתן להם כלים לצאת ממעגל העוני". "כל הזמן היה שיח בגישה לפיה עוני הוא מכה משמיים – שנולדים לזה וצריכים למות עם זה. אף אחד לא רצה לדבר על העוני כתוצאה של מדיניות ממשלתית-כלכלית", הוסיפה. לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה הדגישה "בזמן ש-42% מהמשפחות הערביות נמצאות באי ביטחון תזונתי חמור, יותר מ-700 אלף משפחות ישראליות חיות מתחת לקו העוני – אלה נתונים מזעזעים ככל שמתעמקים בהם. אני מקווה שהדרך לסיום החקיקה תסתיים במהירות האפשרית. עוני זה לא גזירת גורל, זו תולדה של המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה ואחריות המדינה היא לתת מענה לאזרחיה".

לדברי מנכ"ל ארגון פתחון-לב, אלי כהן: "זו החקיקה החברתית החשובה ביותר ב-76 שנותיה של המדינה. הגיע הזמן שנושא העוני בישראל, יזכה לקבל את תשומתה לב הראויה לו". עו"ד בקי כהן-קשת מהפורום למאבק בעוני אמרה כי "הצעת החוק מהווה צעד חשוב במאבק בעוני. יש להימנע מביטול כל מנגנון קיים כמו המועצה לביטחון תזונתי ולהתמקד בבניית מדיניות, תוכניות ויעד לצמצום העוני כמשימה לאומית. כשני מיליון אנשים היום חיים בעוני ומחלקם נמנעת האפשרות לתרום כפי יכולתם לחברה ולכלכלה מפאת העדר הזדמנויות ומשאבים. הצעת החוק מהווה צעד חשוב במאבק בעוני ובעצם ניסוחו המחייב כי לפחות אחד מחברי המועצה יהיה אדם החי בעוני. ישנן משמעויות רבות לחיים בעוני, אחת מהן היא מחסור באמצעים המאפשרים קיום מינימאלי בכבוד. ביטוי לכך הינו מחסור במזון בריא ומספיק, ואכן בישראל אחד מכל חמישה ילדים מצוי בחוסר ביטחון תזונתי. ההכרה בתרומת הידע מניסיון החיים של מי שחי בעוני מהווה בעצמה שינוי ומאבק בעוני. אנו מצפים שהחוק שיעבור יקבע קיום בכבוד וכבוד צלם אלוקים בכל אדם בסעיף מטרות החוק".

עוד הוסיפה עו"ד כהן-קשת כי "הצעד הבא במאבק בעוני צריך להיות העברת חוק הרשות למאבק בעוני עם תקציב, שיניים ועצמאות על מנת שכולנו כחברה נצא נשכרים. יש להימנע מביטול כל מנגנון קיים כמו המועצה לביטחון תזונתי ולהתמקד בבניית מדיניות, תוכניות ויעד לצמצום העוני כמשימה לאומית".

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, הזהירה מביטול המועצה לביטחון תזונתי: "ביטול המועצה הארצית לביטחון תזונתי בשל שיקולים פוליטיים צרים – יפגע בביטחון התזונתי של תושבי ישראל ובמשאבים הנדרשים לכך. הרשות הלאומית למאבק בעוני לא מהווה תחליף לפעילות המועצה. משרד הרווחה חייב לתקצב את המועצה לביטחון תזונתי, לחזק אותה ולבצר את החוסן החברתי והלאומי הנדרש בימים אלו. אין להפוך את הרשות למאבק בעוני מגורם חשוב בתכלול מדיניות לצינור להזרמת כספים לגמ"חים".

 

עוד בנושא:

עם מזי רעב: על-פי הביטוח הלאומי מיליון ישראלים חיים בחוסר ביטחון תזונתי