היום לפני שבעים ושלוש שנים נולד פעיל השמאל הוותיק והעיתונאי מיכאל ורשבסקי

היום לפני שבעים ושלוש שנים נולד בשטרסבורג העיתונאי ופעיל השמאל הוותיק מיכאל ורשבסקי ממייסדי הוועד לסולידריות עם אוני' בר זית, ממייסדי תנועת "יש גבול" והמרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית. ורשבסקי נולד למשפחה אורתודוקסית אביו מקס ורשבסקי היה רבה של שטרסבורג.

בזמן מלחמת העולם השנייה, היה אביו פרטיזן, ואמו הייתה סטודנטית בפריז הכבושה. כשהיה בן 16 הגיע לישראל ללמוד בישיבת חברון שבירושלים ובישיבת מרכז הרב. ישיבת מרכז הרב הייתה מקום צמיחתו של חלק ממיסדי גוש אמונים, כמו חנן פורת ומנחם פליקס, שהיו חבריו לספסל הלימודים

בזמן מלחמת 1967 התגורר בקיבוץ הדתי שעלבים שליד לטרון. לדבריו, שני דברים גרמו לשינוי בהשקפת עולמו: האחד, בהיותו בקיבוץ שעלבים ראה שיירה של פליטים פלסטינים מגורשים מהכפרים בלטרון.

השנייה, בזמן שלמד מדעי המדינה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית, נכח בקבוצה אחת שהכתה קבוצה אחרת, אשר טענה שהיהודים גירשו את הערבים. ורשבסקי שנכח במקום כעד ראייה מן הצד, שאל לסיבת המכות ונענה כי אלה טוענים שגירשנו את הערבים וורשבסקי אמר שהוא ראה במו עיניו את הגירוש ואף הוא ספג מכות. אלה היו חברי מצפן, והוא נהפך בעקבות זאת לפעיל בארגון.

ב-1981 היה בין מייסדי הוועד לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית. הוא אף היה בין המייסדים של תנועת יש גבול, ובמהלך מלחמת לבנון הראשונה ובעקבותיה, ישב שלוש פעמים בכלא על סירוב לשרת בלבנון. אחר כך היה בין המייסדים של תנועת די לכיבוש, שהתארגנה בתקופת האינתיפאדה הראשונה ופעולותיה היו למען סולידריות עם העם הפלסטיני ומאבק נגד הכיבוש.

מיכאל ורשבסקי הקים ב-1984 את המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, שהוא ארגון משותף ישראלי-פלסטיני העורך פגישות משותפות ואוסף ומפרסם מידע בנושאים שונים על המתרחש בעם השני.

ב-17 באפריל 1987 פשטו כוחות שב"כ ומשטרה על משרדי המרכז לאינפורמציה ברחוב כורש בירושלים, החרימו את ציוד המשרד ולקחו את צוותו לחקירה. המרכז נסגר, בהתאם לצו ממפכ"ל המשטרה, בשל היותו חלק מהתארגנות אסורה. כל אנשי המרכז שוחררו, פרט למיכאל ורשבסקי שנעצר לחקירה על ידי שב"כ.

ורשבסקי הועמד לדין, והגנו עליו עורכי הדין לאה צמל (רעייתו של ורשבסקי) ואביגדור פלדמן. בכתב האישום צוינו שני נאשמים: המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית ומיכאל ורשבסקי. ההאשמות היו תמיכה בארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, מתן שירות להתארגנויות אסורות והחזקת חומר שלהן. תחילה נשלח ורשבסקי נשלח למעצר עד תום ההליכים. אביגדור פלדמן ערער על המעצר לפני בית המשפט העליון וורשבסקי שוחרר, אך נאסר עליו להיות בקשר עם המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית.

המשפט התנהל מפברואר 1987 עד יולי 1990 בבית המשפט המחוזי בירושלים. אחרי שהוגש ערעור בפני בית המשפט העליון, הורה בית המשפט העליון לפתוח את המשרד, אך לא להחזיר את הציוד המוחרם, והמרכז נפתח באוגוסט 1987.

ורשבסקי הוא ממייסדי התנועה העולמית נגד הגלובליזציה, World Social Forum. זהו ארגון הגג הגדול ביותר בתחום, המארגן עשרות אלפי גופים הפעילים נגד הגלובליזציה והניאו ליברליזם, ומתכנס כפורום אחת לשנה, בהשתתפות אלפי אנשים.

בשנת 2002 קיבל ורשבסקי את הפרס השנתי של כתב העת הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק" על הביוגרפיה הפוליטית שפרסם "על הגבול". בשנת 2012 המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית קיבל פרס זכויות האדם מראש ממשלת צרפת, ז'אן-מארק ארו

ורשבסקי עובד בעיתונות במשך שנים רבות. כותב קבוע ב-Le Monde Diplomatique וב-Journal of Palestine Studies, והרבה לכתוב ב-Polits, Rouge Wotidiew, El Manifesto. ספריו פורסמו בערבית, באנגלית, בספרדית, בצרפתית ובשפות נוספות