הטיהור האתני של הפלסטינים בגדה המערבית הואץ בחסות המלחמה

שני צעירים פלסטינים בני 17 ו-15 נהרגו אתמול (שישי) מירי של כוחות הכיבוש בשתי תקריות שונות בגדה המערבית, כך מסר משרד הבריאות הפלסטיני. עדי פואז מנסור, בן 17, נורה במהלך עימותים עם כוח צה"ל באזור חווארה וסוהייב אל-סוס, בן 15, נורה בחזהו על ידי כוח של הצבא בעיירה ביתוניא שליד רמאללה.

על פי דיווח שפורסם הבוקר (שבת) על ידי משרד הבריאות ברמאללה, 84 פלסטינים נהרגו בגדה המערבית הכבושה מאז פרוץ המלחמה בדרום הארץ. כמו כן, כ-1,400 פלסטינים נפצעו בהתנכלויות אלימות עם הצבא והמתנחלים ברחבי הגדה. כמו כן, לפי רשות האסירים הפלסטינית, יותר מ-1,070 פלסטינים נעצרו בגדה המערבית מאז מתקפת חמאס הרצחנית בעוטף עזה לפני שבועיים.

לפי הודעת הארגון, ישראל פתחה אתמול ב"מסע מעצרים מאסיבי בגדה". על פי סוכנות הידיעות וואפא המעצרים התרכזו בעארורה, רמאללה, חברון, וגם באזורי בית לחם, שכם, יריחו וירושלים. ברשות האסירים הסבירו כי מספר המעצרים הוא מהגבוהים ביותר מזה שנים, והוסיפו כי מתחילת השנה הגיע מספר המעצרים הכולל ליותר מ-6,500.

יצוין שההרוגים הרבים הם תולדה של עשרות מקרים של אלימות קשה ומכוונת. ההתקפות מתרחשות בתוך הכפרים הפלסטיניים, באדמותיהם החקלאיות או בכבישים הסמוכים להן. המתנחלים יורים ירי חי במטרה לפצוע או להרוג, מציתים בתים, גונבים ומשחיתים רכוש ועצים. רבות מההתקפות מלוות בחיילים, העומדים מנגד ולעתים אף מסייעים למתנחלים. יצוין כי מאז פרוץ הלחימה בדרום חסם הצבא כניסות ויציאות של ערים וכפרים פלסטיניים רבים, ובמרבית הצירים הראשיים בגדה המערבית מאפשר השלטון הצבאי נסיעה של מתנחלים בלבד.

ארגון יש דין, העוקב אחר מתקפות המתנחלים, מסר: "בחסות המלחמה והזוועות בדרום ורחוק מהעין הציבורית – חיילים ומתנחלים ישראלים פועלים באלימות קטלנית נגד פלסטינים בגדה המערבית. מציאות זו, הקשורה קשר הדוק לכל המתרחש בימים האחרונים, היא מציאות של טרור מתנחלים, שאיבדו כל רסן, המבצעים מעשי נקמה נגד פלסטינים, משתוללים, מתסיסים ומבעירים את השטח כולו בתקופה כה רגישה. ישנן עדויות לגבי חיילים אשר אינם עוצרים את אלימות המתנחלים, מאפשרים לה להתקיים באין מפריע ואף מצטרפים אליה. אנחנו מתריעים כי זו סיטואציה שעלולה להוביל לנפגעים רבים ולהתלקחות כללית ומזכירים, כי חובתו של הצבא לשמור על שלומם של האזרחים הפלסטינים בגדה המערבית".

במכתב לאלוף פיקוד מרכז ולמפקד המשטרה בגדה המערבית כתב יש דין: "הגדה המערבית הפכה מערב פרוע מופקר לחלוטין. מתנחלים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם לפלסטינים מבלי להיתקל בשום התנגדות מצד הרשויות. הדרך פתוחה בפניהם לבצע את זממם בפלסטינים ואף חימשו אותם בנשקים שמסייעים להם במטרתם זו. תושבי הכפרים מבועתים מפלישות של מתנחלים חמושים בליווי חיילים, והמסיק מופרע באופן תדיר. הכל מותר בחסות המלחמה".

מטרתן של התקפות המתנחלים היא לגרש קהילות פלסטיניות מאדמתן. בשבוע שעבר הן נחלו בכך הצלחה ניכרת. מאז החלה המלחמה נאלצו עשרות משפחות פלסטיניות לנטוש את כפריהן בעקבות טרור המתנחלים.  ננטשו הקהילות ואדי א-סיק ועין רשאש, וסכנה נשקפת גם למוערג'את. בכך הגיע מספרם של הכפרים הפלסטיניים שתושביהם גורשו בשנה האחרונה לשישה. לפי הערכת משרד האו"ם לתיאום סיוע הומניטרי, שפורסמה בספטמבר, 1,105 רועים – כ-12% מכלל אוכלוסיית הרועים בגדה המערבית — נטשו את מקום מושבם בשנה האחרונה. בשבוע שחלף הקצב אפילו הואץ.

תוכנית סדורה של המתנחלים

פעילים ישראלים נאבקו לצד התושבים הפלסטינים נגד הגירוש, אך ללא הצלחה. הרב אריק אשרמן, פעיל שלום ישראלי ששהה בעין רשאש כדי להגן על הקהילה, נעצר בשבוע שעבר והורחק מהגדה המערבית. פעילים ישראלים אחרים ששהו בעין רשאש העידו, כי כמה מתנחלים שתקפו את הקהילה לבשו מדים חלקיים של צה"ל ונשאו כלי נשק צבאיים. יתר על כן, הצבא סייע למאמצי הגירוש בחסימת הדרך לעין רשאש, אף שלא היה בכך שום צורך ביטחוני. החסימה החמירה את מצבם ההומניטרי של התושבים, משום שלא אפשרה אספקת מזון ומים או סיוע מצד פעילים נגד הגירוש. פעילים ישראלים שנכחו במקום בעת התקפת המתנחלים צילמו אותה והזעיקו את כוחות הביטחון, אך המתנחלים הכו אותם ולקחו מהם את הטלפונים. כמה שעות לאחר תחילת ההתקפה הגיע למקום סיור צבאי, אך החיילים לא סייעו לפעילים המותקפים ואפשרו למתנחלים להמשיך בפשעיהם. שני פעילים פלסטינים שהיו במקום הוכו והוחזקו שעות בידי הצבא. לאחר שחרורם נזקקו לטיפול רפואי בבית חולים.

לדברי פרופ' גדי אלגזי, בהתקפות המתנחלים ישנו היגיון גיאוגרפי: "אפשר להבחין בבירור בריכוז של ההתקפות על כפרים פלסטיניים שנמצאים על הדרך החוצה את הגדה המערבית ממערב למזרח – ממובלעת אריאל אל בקעת הירדן: יאסוּף, איסכּאכּא, יָתמא, קריוּת, ג'אלוּד, קוּסרה, יאנון, והכפר הפצוע דוּמא, מקום ההתנקשות במשפחת דואבשה. גירוש תושבי הכפרים האלה הוא יעד אסטרטגי של המתנחלים. שעליהם מגן הצבא אשר אותו מפעילה המדינה. ההתנחלויות, 'המאחזים' והטרור הנמשך הם חלק ממהלך ההתנחלות. כן, גם זו מלחמה, והיא נמשכת כל הזמן, כל יום, בלי לעורר תשומת לב ציבורית. נסו לחשוב על בולדוזרים וטנקים כשתי צורות שלה. תהליך ההתנחלות הוא מלחמה חברתית מתמדת, שהאכזריות שלה בלתי נתפסת".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124708