החלה שביתתם של רופאי הדסה; לאחר שש שנות מאבק נחתם ההסכם של עובדי הנציגויות

שביתתם של רופאי המרכז הרפואי הדסה החלה הבוקר (שלישי) בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים. זאת, לאחר כישלון ניסיונו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למנוע את השביתה באחד משני בתי החולים המרכזיים בירושלים.

בית החולים הודיע כי פועל במתכונת של שבת וחגים. "אנו עושים הכול על מנת שמטופלים לא ייפגעו מהצעדים הארגוניים שיינקטו" נמסר מוועד הרופאים הבית החולים. על פי החוק, כל מטופל המגיע לחדר מיון זכאי להיבדק על ידי רופא ואם נמצא כי הטיפול במטופל הינו דחוף ואיננו סובל דיחוי, על הרופא לטפל בו.

2019-02-12_184321

שביתה של עובדי הקונסוליה הישראלית בניו יורק (צילום: ועד עובדים)

כמו כן, הבוקר ולאחר שש שנות מאבק, נחתם ההסכם הקיבוצי הראשון של כ-800 עובדי התמך הדיפלומטיים בנציגויות ישראל בחו"ל (עובדי אית"ן). על ההסכם חתמו הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ובמסגרתו יעודכן מודל השכר של העובדים מתוך שאיפה להתאים את הכנסתם לתנאי המחייה במדינות השירות. מדובר בפעם הראשונה שבה נחתם הסכם קיבוצי עם עובדי מדינה המועסקים בחו"ל.

ההסכם קובע כי יוגדל נתח השכר שממנו מחושבות ההפרשות הפנסיוניות ובמסגרתו יעלו תעריפי התשלום בגין עבודה בשעות נוספות. כמו כן תשולם קצבה לעובדי נציגויות שבהן השכר אינו תואם את המחירים המקומיים. עוד אושר תשלום מענק חדפעמי בסך 1,000 שקלים.

עובדי התמך הדיפלומטיים מהווים למעלה ממחצית כוח האדם של שירות החוץ הישראלי. לא מדובר בדיפלומטים רשמיים של משרד החוץ, אלא בעובדי תמך זמניים הממלאים מגוון תפקידים בנציגויות ישראל בעולם, ובהם יועצים באו"ם, עוזרים משפטיים, רכזי הסברה ומדיה חברתית, ראשי לשכות, חשבי שכר, אנשי משק ומחשוב.

בינואר 2018 יצאה לדרך רפורמה בתנאי ההעסקה של עובדי התמך, אחרי יותר מחמש שנות מאבק בגין שכרם הנמוך. במסגרת הרפורמה נקלטו מאות העובדים לשירות המדינה והוכרז מודל שכר חדש, המבוסס על שכר פקידי המדינה בישראל, אלא שבמהרה התגלו ליקויים רבים במודל החדשבחודש מאי 2018 אף הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה.

רון קורמוס, יו"ר ועד עובדי אית"ן, בירך על ההחלטה ואמר כי "אנחנו משפרים היום את הרפורמה באופן שיבטיח קיום בכבוד לכל עובדי התמך הדיפלומטיים. חשוב לזכור שגם כעת התוצאה אינה מושלמת ובעתיד יידרשו עדכונים ותוספות ובדיוק מסיבה זו היה חשוב לחתום על הסכם קיבוצי".