ההרוג ה-35 בענף הבניה: עובד קבלן של הצבא שדבר מותו לא פורסם

הרוג ה-64 בתאונות עבודה, ה-35 באתרי הבנייה מתחילת השנה הוא מוחמד חסן אברהים עתאמלה בן 24, תושב ריינה, שנהרג השבוע לאחר שרכב עבודה הנדסי (יוקלט) בו נהג התהפך במהלך עבודות תשתית שבוצעו עבור הצבא בגבול לבנון.

מהקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה נמסר כי דבר מותו של העובד בתאונה לא פורסם על ידי גורם רשמי כלשהו ופרטי אתר התאונה התבררו רק בעקבות מאמצים ופניות של עיתון "גלובס" ובעקבות פרסומים ברשתות החברתיות. "זו תאונת העבודה הקטלנית השלישית באתרי בנייה שבאחריות צה"ל או משרד הביטחון מתחילת שנה; עתאמלה אשר נישא לפני מספר חודשים, החל לעבוד באתר יומיים בלבד לפני מותו", הדגישו.

על פי הקבוצה במקרים של תאונות עבודה שמתרחשות באחריות צה"ל, לעתים קרובות לא מוזעק מד"א אלא שירותי הצלה צהליים ועקב כך דבר התרחשות התאונה אינו מדווח לציבור, וגם במקרים אחרים מוטל איפול על זהות אתרים שבאחריות צה"ל ומשרד הביטחון אשר מוסר רק בעקבות מאמצים; גם עתה לא ברור מהו האתר המדויק בו התרחשה התאונה – לא התפרסם דבר הטלתו של צו הפסקת עבודות באתר על ידי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, כנדרש על פי חוק במקרים של תאונות עבודה קטלניות וקשות באתרי הבנייה."

"יש לצפות שצה"ל יפרסם מיוזמתו את דבר התרחשותן של תאונות עבודה קטלניות וקשות באחריותו ואת נסיבותיהן והגורמים להם. יש לצפות שחקירה ממצה תיערך בנוגע לנסיבות התאונה והגורמים האחראים לה, לרבות השאלה האם אתר העבודות דווח כנדרש למנהל הבטיחות התעסוקתית והאם פעל בו מנהל עבודה כנדרש", הוסיפו.